Z powodzeniem zakończono neutralizację w Zatoce Gdańskiej pierwszej miny z okresu II wojny światowej, którą podniesiono z Wisły Śmiałej. We wtorek służby planują wydobyć i zneutralizować drugi niebezpieczny ładunek.
Jak powiedziała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, około godz. 13.30 z powodzeniem zakończono neutralizację pierwszej miny z okresu II wojny światowej, podniesiono dna Wisły Śmiałej.
We wtorek o godz. 8 akcja zostanie wznowiona - dodała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.
Minę odholowano i zneutralizowano ok. 2,1 mili od brzegu na północny-wschód w wodach Zatoki Gdańskiej.
W poniedziałek i wtorek w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku prowadzona jest operacja przemieszczenia (holowania) i następnie neutralizacji dwóch obiektów niebezpiecznych – niemieckich min morskich typu GC, pochodzących z okresu II wojny światowej.
Operacja jest prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.
Miny zostały znalezione podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Ich długość to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit.
Akcja jest drugą w tym roku przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odbyła się w czerwcu.
Autor: Krzysztof Wójcik