Bezpieczeństwo

Należy do najszybszych i jednych z najlepiej uzbrojonych okrętów w polskiej Marynarce Wojennej. Z dumą kontynuuje tradycje polskich okrętowych sił rakietowych. Dzisiaj, 15 września, ORP Orkan obchodzi 25 lat służby pod biało-czerwoną banderą.

W tym roku rocznicę podniesienia bandery na OPR Orkan obchodzono wyjątkowo. Z uwagi na remont stoczniowy okrętu, uroczystości odbyły się na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Zgodnie z marynarską tradycją obchody rozpoczęły się o godzinie 08:00 od podniesienia bandery. W uroczystościach uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Krzysztof Jaworski, byli dowódcy, załoga okrętu oraz zaproszeni goście. Odczytano rozkaz okolicznościowy, w którym przypomniano rodowód i historię okrętu oraz dokonania, którymi mogła pochwalić się jednostka na przestrzeni lat.

Głównym zadaniem okrętów rakietowych typu Orkan jest wykonanie uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie środków napadu powietrznego, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków, a także patrolowanie i ochrona szlaków komunikacyjnych oraz wyznaczonych rejonów. Obecnie okręty projektu 660 są jednymi z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Wyposażone zostały między innymi w system bojowy Tacticos, radary wykrywania (Sea Giraffe) i kierowania ogniem (Sting E0). Głównym uzbrojeniem okrętów są wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych przystosowane do przenoszenia uzbrojenia typu RBS 15 Mk-3.

Dywizjon Okrętów Bojowych wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów. Siłę uderzeniową dywizjonu stanowią dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry, trzy okręty rakietowe typu Orkan oraz korweta zwalczania okrętów podwodnych. Do ich zadań głównych należy m.in. wykonywanie pojedynczych i zespołowych uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie sił napadu powietrznego przeciwnika, osłona przeciwokrętowa i przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków, patrolowanie, ochrona szlaków komunikacyjnych i wyznaczonych rejonów oraz poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych. W dobie zagrożenia terrorystycznego, nowym zadaniem, przed którym stoją siły dywizjonu, jest zapewnienie ochrony okrętom i statkom biorącym udział w konwojach. Okręty dywizjonu mogą również wymuszać przestrzeganie embarga nałożonego przez organizacje międzynarodowe, organizować ewakuację ludzi z rejonów objętych walkami, brać udział w misjach stabilizacyjnych na obszarach objętych konfliktami, prowadzić szeroko rozumiane operacje humanitarne (zarówno samodzielnie, jak i we współdziałaniu z innymi okrętami i rodzajami sił zbrojnych) oraz brać udział w akcjach likwidacji skutków klęsk żywiołowych i katastrof technicznych.

Szczególnym przeznaczeniem okrętów jest eskorta szybkich konwojów lub statyczne patrolowanie. Okręty podwodne muszą być wykrywane, klasyfikowane, śledzone, atakowane i niszczone z maksymalnej odległości. Zadania takie fregaty rakietowe i korweta ZOP mogą wykonywać samodzielnie oraz w składzie zespołu, przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. Są również w stanie pełnić dalekie i bliskie dozory, połączone z przeprowadzaniem akcji abordażowych, a także mogą występować jako okręty flagowe zespołów uderzeniowych.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Fot.: por. mar. Anna Sech, Marian Kluczyński

0 REMONT
należy bezwzględnie wymienić silniki ,przynajmniej na jednym z ORKANÓW , to są zdecydowanie niższe koszty aniżeli dziwne remonty ,kiedy ,,korniki " wyczyściły magazyny ,później odsprzedają te same części STOCZNI MW ,JAK CZYTAŁEM TO BARDZO NISKIE WYROKI ZAPADŁY DLA ,, korników " silniki wymontowane wykorzystać jako części do innych ORKANÓW
09 październik 2020 : 13:16 rezerwa 77r. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter