Bezpieczeństwo

Rosną szanse Francji na sprzedaż Polsce okrętów podwodnych - informuje piątkowy "Nasz Dziennik" na podstawie wywiadu przeprowadzonego z szefem MON Antonim Macierewiczem. Jestem zadowolony, bo ta oferta francuska jest ciekawa - powiedział minister.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w środę z wizytą we Francji. Szef MON został przyjęty przez Florence Parly w dawnym gabinecie prezydenta de Gaulle’a, co miało dla niego – jak powiedział - wartość symboliczną. "Umówiliśmy się z panią minister na kolejne spotkanie, by kontynuować nasze rozmowy” – powiedział Macierewicz po zakończeniu rozmowy.

W opublikowanym w piątek wywiadzie z "Naszym Dziennikiem" Macierewicz został zapytany o czym rozmawiał podczas środowego spotkania w Paryżu. "Te rozmowy dotyczyły zarówno kwestii politycznych, jak i technicznych, związanych z ewentualnym kontraktem na okręty podwodne, który jest najważniejszym kontraktem modernizacyjnym dla polskiej Marynarki Wojennej" - powiedział.

"Chodzi o nabycie przez Polskę trzech lub czterech okrętów. Są różni oferenci: Szwedzi, Niemcy i właśnie Francuzi. Każda z tych ofert ma swoje zalety i strony słabsze. Silną stroną propozycji francuskiej jest to, że oferuje zarówno okręt podwodny, jak i rakiety manewrujące. Prezentacja możliwości rakiet francuskiej firmy MBDA była bardzo interesująca, zwłaszcza jeśli chodzi o ich skuteczność" - podkreślił Macierewicz. Dodał także, że te rakiety są zintegrowane z okrętami wojennymi i ewentualny kontrakt obejmowałby zarówno budowę okrętów, jak i rakiet.

"Zarówno Szwedzi, jak i Niemcy oferują okręty, do których trzeba byłoby dokupować osobno rakiety i je integrować, co jest zawsze kosztowne i dyskusyjne. Słabszą stroną Francji jest to, że w odróżnieniu od Niemców nie byłby możliwy pełny serwis z ich własnymi jednostkami, bo akurat okrętów typu Skorpene francuska marynarka nie używa" - ocenił szef MON w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Minister Macierewicz poinformował też, że w ramach współpracy z Francją miałoby powstać "przedsiębiorstwo typu joint-venture z przewagą kapitału polskiego, które produkowałoby te okręty i rakiety w całości w Polsce, a także eksportowałoby je na rynki trzecie". "Jedynie pierwszy okręt powstałby jeszcze we Francji, pozostałe już u nas. Polsce przekazana zostałaby technologia rakietowa włącznie z kodami, źródłami i możliwością modyfikacji oprogramowania" - powiedział szef MON.

"Jestem zadowolony, bo ta oferta francuska jest ciekawa" - ocenił szef MON.

+2 okrety podwodne
Oferty na dostawę okrętów podwodnych czy z Francji czy z Niemiec sa interesujace. Okretu podwodnego nie kupuje sie tak jak chleb w biedronce ale jest to proces długotrwały wymagajacy wielu uzgodnień i ustaleń technicznych a to trwa miesiacami dopiero po ostatecznym ustaleniu wszystkich spraw możliwe jest wynegocjowanie ceny. Niestety ten proces trwać będzie ok 2 lat i na to nie ma rady chyba że chcemy kupić byle co.
15 wrzesień 2017 : 13:20 mariunes | Zgłoś
+1 Chcemy?
Pytanie, czy chcemy? A właściwie - czego chcemy? Chcemy kupić czy kupować?
15 wrzesień 2017 : 15:25 OP | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter