Bezpieczeństwo

W poniedziałek, 3 kwietnia na Morzu Jońskim rozpoczęła się morska faza międzynarodowego ćwiczenia sił przeciwminowych pod kryptonimem "Ariadne 17". W manewrach uczestniczy 14 okrętów reprezentujących bandery 9 państw oraz grupy nurków-minerów, śmigłowce, jak również pododdziały logistyczne i zabezpieczenia.

Polska Marynarka Wojenna reprezentowana jest przez okręt dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki oraz sztab Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNCMMG2), którego zadaniem jest dowodzenie wydzielonymi sojuszniczymi siłami morskimi. Ćwiczenie potrwa do piątku, 7 kwietnia, a jego organizatorem jest grecka Marynarka Wojenna.

Okręty SNMCMG2 pod polskim dowództwem zacumowały w greckim Patras w piątek, 31 marca. Postój w porcie przeznaczony był przede wszystkim przygotowaniom do rozpoczynającego się ćwiczenia. Ciężar przygotowań spoczywał na oficerach sztabu Zespołu. W sobotę zorganizowane zostały spotkania robocze w zakresie poszczególnych elementów związanych z prowadzeniem działań. To właśnie na nich oficerowie sztabu otrzymali wytyczne i konsultowali ostatnie przygotowania do ćwiczenia. Dzień później uczestniczyli oni w odprawie koordynacyjnej, podczas której przedstawiono ostateczny plan ćwiczenia, po wprowadzeniu sugestii i ewentualnych poprawek. Nie był to koniec pracy. Na podstawie otrzymanych danych polscy oficerowie przygotowali rozkazy i wytyczne do prowadzenia działań podczas manewrów, które to zostały przekazane na poszczególne okręty podporządkowane pod dowódcę PKW Czernicki 2017 i SNMCMG2 kmdr. por. Aleksandra Urbanowicza, w tym: hiszpański ESPS Duero, turecki TCG Alanya, niemiecki FGS Rottweil i rumuński ROS Axente. W poniedziałek rano, tuż przed wyjściem okrętów na morze, na pokładzie Czernickiego odbyło się kolejne spotkanie precyzujące zasady współdziałania podczas ćwiczenia, w którym uczestniczyli dowódcy podległych jednostek oraz sztab Zespołu. Był to ostateczny termin do rozwiązania jakichkolwiek wątpliwości, bowiem podczas prowadzenia operacji na morzu nie ma już czasu na rozwiązywanie niejasności i precyzowanie oczekiwań.

W poniedziałek z portu Patras na morze wyszły wszystkie jednostki biorące udział w ćwiczeniu: okręt dowodzenia ćwiczeniem - grecka fregata rakietowa HS Navarinon oraz okręt patrolowy HS Polemistis , okręt flagowy SNMCMG2 ORP Kontradmirał X. Czernicki, włoska jednostka badawcza ITS NRV Alliance oraz 11 okrętów przeciwminowych, w tym: greckie HS Kalisto, HS Evropi, HS Kalypso, hiszpańskie ESPS Tajo, ESPS Duero, niemiecki FGS Rottweil, turecki TCG Alanya, rumuński ROS Axente, francuski FS Lyre oraz egipski ENS El Sedeeq. Dodatkowo manewry obserwowane są przez oficerów z Bułgarii, Rumunii, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zasadniczym zadaniem ćwiczenia jest przeprowadzenie ćwiczebnej operacji przeciwminowej. Podczas manewrów okręty będą także musiały walczyć z zagrożeniami asymetrycznymi - zarówno z powietrza, jak i z wody oraz odeprzeć atak wrogich samolotów. Nie zabraknie także elementów ogólno morskich, jak manewrowanie w szykach, prowadzenie łączności, czy też przygotowanie do zaopatrywania na morzu i holowania.

Ćwiczenie "Ariadne" jest jednym z największych ćwiczeń sił przeciwminowych organizowanych na Morzu Śródziemnym. Zazwyczaj biorą w nim udział okręty państw właśnie z basenu tego morza. Po raz pierwszy polska Marynarka Wojenna uczestniczy w tych manewrach. Pomijając aspekt ćwiczeń z marynarkami państw sojuszu, dla polskich marynarzy to także okazja do wspólnych ćwiczeń z okrętami z państw spoza NATO i jednocześnie funkcjonującymi w innym zakątku Europy, czego przykładem jest udział w ćwiczeniu egipskiego niszczyciela min ENS El Sedeeq.

rel 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter