W poniedziałek, 2 marca, minęło 25 lat odkąd pierwszy raz podniesiono banderę na trałowcu ORP Nakło. Przez Ten czas okręt przepłynął ponad 45 tysięcy mil morskich, uczestniczył w największych międzynarodowych ćwiczeniach na Bałtyku.
Na okręcie, zgodnie z morską tradycją, podniesiono tego dnia wielką galę banderową. Odbył się uroczysty apel i wręczono wyróżnienia dla załogi okrętu. Podczas uroczystej zbiórki odczytany został rozkaz okolicznościowy a załodze wręczono wyróżnienia za trud i zaangażowanie w codziennej służbie na okręcie. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście wśród których byli m.in.: matka chrzestna okrętu pani Genowefa Strzelecka, przełożeni dowódcy okrętu oraz jeden z byłych dowódców okrętu kmdr ppor. Gerard Kozioł.
Trałowiec ORP Nakło wielokrotnie uczestniczył w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach. W 1994 roku okręt uczestniczył po raz pierwszy w ćwiczeniu międzynarodowym „Baltic Endavour” realizowanym na wodach Zatoki Meklemburskiej. Uczestniczył wielokrotnie w ćwiczeniach międzynarodowych takich jak: „Baltic Endavour” czy „Baltops”. Uczestniczył także w rejsach nawigacyjnych do portów zagranicznych. W 2001 roku okręt uzyskał miano „Przodującego Okrętu MW RP” w grupie okrętów do 400 t. wyporności. W ubiegłym roku okręt wziął udział wraz z okrętami ORP Drużno i ORP Hańcza na ćwiczenia „Northern Coasts 14”, które odbyły się na wodach Zatoki Botnickiej i Zatoki Fińskiej. Podczas ćwiczenia okręty weszły do portów Turku i Hanko. Polskie okręty osiągnęły wtedy największą skuteczność w likwidacji min kotwicznych, czym potwierdziły swoją wartość bojową na tle nowoczesnych jednostek MW.
ORP Nakło (numer burtowy 640) jest trałowcem projektu 207P. Wchodzi w skład 12 Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce projektu 207 P (typu „GARDNO”) został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt służy do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych. Jego kadłub wykonany jest z laminatu poliestrowo – szklanego. Okręt uzbrojony jest w armatę przeciwlotniczą, trały i stację hydrolokacyjną. Napęd główny stanowią dwa silniki napędzające dwie śruby.
8 FOW