Stocznie, Statki

Dzisiaj w Warszawie przedstawiono i podpisano "Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce". Wśród sygnatariuszy znalazły się przedsiębiorstwa i instytucje związane z szeroko rozumianą gospodarką morską, w tym przemysłu okrętowego.

Z inicjatywy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali, 14 października 2021 r. w Warszawie, "Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce".

Wśród sygnatariuszy Porozumienia znalazły się między innymi: Gdańska Stocznia Remontowa, Remontowa Shipbuilding, Forum OkrętowePolski Rejestr Statków, ProjMors, Instytut Maszyn Przepływowych PAN, Port Gdynia, ARP, PKN Orlen, Lotos, Gaz-System, PGNiG, Ekokonsult, ASE, WestWind Energy, Polenergia i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Kolejne podmioty mogą się nadal przyłączać do Porozumienia, ale na początek podpisało je 138 stron. W jego przygotowanie zaangażowanych było 650 ekspertów pracujących m.in. w tematycznych grupach roboczych, do których należały "wodór w transporcie" i "wodór w zastosowaniach przemysłowych".

Wodór stanowi realną alternatywę dla paliw kopalnych i umożliwi, po odpowiednim rozwinięciu technologii, dekarbonizację najbardziej energochłonnych sektorów gospodarki. Umowa sektorowa będzie stanowić kluczowy instrument wykonawczy Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.

Porozumienie ma umożliwić maksymalizację polskiego wkładu w całym łańcuchu wartości technologii wodorowych. Oczekuje się, że w "sektorze wodorowym" wkład ten osiągnie 50 procent wartości w 2030 roku, a wartość dodana dla polskiej gospodarki, związana z technologiami wodorowymi, może wynieść do 870 euro.

Porozumienie sektorowe wesprze osiągnięcie do 2 GW mocy elektrolizerów do produkcji odnawialnego wodoru do 2030 roku. Określa ono cele strategiczne w pięciu obszarach: polski wkład (local content), badania i rozwój, inwestycje, ludzie i współpraca. Ma także wspomóc wypracowanie opłacalnych modeli produkcji, magazynowania i dostaw niskomisyjnego i odnawialnego wodoru, a także budować współpracę na rzecz reprezentacji interesów Polski w środowisku międzynarodowym sektora wodorowego.

Dokument zakłada również m.in. budowanie "świadomości wodorowej" w społeczeństwie. Planuje się m.in. aktualizację programów kształcenia w celu budowy kadr dla polskiego sektora wodorowego w gospodarce.

Zawarcie tego porozumienia jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się 7 lipca 2020 r. wraz z podpisaniem "Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego".

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że Polska jako pierwsze państwo w Unii Europejskiej, po ogłoszeniu w lipcu 2020 r. przez Komisję Europejską "Strategii Wodorowej dla neutralnej klimatycznie Europy", zawiera porozumienie sektorowe dot. rozwoju gospodarki wodorowej.

"Dzisiejsze wydarzenie, jest dla mnie osobistą satysfakcją ponieważ wokół kierowanego przeze mnie ministerstwa powstają inicjatywy skupiające wiele instytucji i przedsiębiorstw, które jednoczą się wokół wspólnego celu, jakim jest rozwój gospodarczy Polski w oparciu o nowoczesne technologie. To również kolejny dowód na to, że Polska staje w europejskiej awangardzie transformacji energetycznej" - powiedział.

Jak podkreślił szef resortu klimatu i środowiska, Polska musi skierować nowy impuls rozwoju gospodarczego na tory, które pozwolą partycypować w cywilizacyjnym wyzwaniu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Dodał, że jednym z jej istotnych elementów będzie właśnie wykorzystanie technologii wodorowych.

"Polska jest aktywnie zaangażowana w proces tworzenia łańcucha wartości niskoemisyjnych technologii wodorowych. Jesteśmy piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru. To zarówno wyzwanie związane z dekarbonizacją tej produkcji, jak i szansa rozwojowa. Posiadamy odpowiednie zaplecze przemysłowe, ale co równie ważne - setki wykwalifikowanych osób, które są gotowe do pracy w tym sektorze" - zaznaczył.

Zdaniem ministra Kurtyki, rozwój gospodarki wodorowej to efekt świadomej polityki rządu, której celem jest nie tylko budowanie przewagi polskich przedsiębiorców, stworzenie wielu tysięcy, dobrze płatnych miejsc pracy, ale przede wszystkim podniesienie jakości życia obywateli.

Do realizacji tego celu służą m.in. Doliny Wodorowe, które będą powstawać w kolejnych regionach Polski. Ich celem jest integracja podmiotów z różnych sektorów, które stworzą sieć powiązań, służących rozwijaniu łańcucha wartości gospodarki wodorowej" - powiedział.

Jak przypomniał minister Michał Kurtyka upowszechnienie wodoru to także kluczowa inicjatywa, która wpisuje się w założenia „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, która została przygotowana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a która w ciągu najbliższych tygodni zostanie przyjęta przez Radę Ministrów.

"Wierzę, że wodorowa jesień to początek nowego rozdziału w rozwoju gospodarczym Polski, który będzie udziałem nas wszystkich. Jestem przekonany, że dzięki podpisaniu porozumienia wspólnie zrealizujemy ambitne projekty i wytyczymy szlak, za którym podążą inne państwa Unii Europejskiej” - dodał minister Kurtyka.

Jak zaznaczył wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, "Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej" to przykład znakomitej współpracy pomiędzy administracją rządową, jednostkami samorządu terytorialnego, przedstawicielami przedsiębiorców, środowiska nauki oraz jednostek otoczenia biznesu.

"Do porozumienia przystąpi dziś 138 podmiotów, reprezentujących różne sektory gospodarki, w których produkcja, przesył, magazynowanie i zastosowanie wodoru będzie odgrywać w przyszłości istotne znacznie. W szczególności, mowa o transporcie, energetyce, ciepłownictwie i przemyśle" - zauważył.

Wiceminister Zyska podkreślił, że strategicznym celem porozumienia jest maksymalizacja polskiego wkładu (local content) w łańcuchu realizacji zamówień na potrzeby budowy gospodarki wodorowej.

"Możliwie najwyższy udział w łańcuchu dostaw polskich przedsiębiorców oraz polskiej myśli technicznej i polskich patentów będzie miał kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności naszej gospodarki, dekarbonizacji najbardziej energochłonnych sektorów oraz skutecznej rywalizacji na polu gospodarczym z innymi państwami, które również dostrzegły ogromny potencjał wodoru" - wyjaśnił.

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska poinformował także, w porozumieniu został zapisany ambitny wskaźnik „local content” na poziomie nie niższym niż 50% łącznej wartości w roku 2030 r. Wartość dodana dla polskiej gospodarki z tytułu osiągnięcia tego wskaźnika szacowana jest w wysokości od 343 do 870 mln euro.

"W porozumieniu ujęte zostały propozycje działań skoncentrowanych na budowie rynku od strony popytowej oraz stworzenia odpowiednich regulacji prawnych i otoczenia instytucjonalnego. Co szczególnie istotne, nasze porozumienie sektorowe wpisuje się politykę Unii Europejskiej w obszarze gospodarki wodorowej" - wytłumaczył.

Wiceminister Zyska zaznaczył też, że inicjatywa zawarcia porozumienia miała charakter całkowicie oddolny i dobrowolny, a zainteresowanie rynku było ogromne.

"Skala zainteresowania tą inicjatywą przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Jestem przekonany, że zawarcie porozumienia i dalsze prace w ramach Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej pozwolą nam wykorzystać historyczną szansę na zdobycie i utrzymanie wiodącej pozycji Polski na tworzącym się światowym rynku wodoru" - podsumował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

rel (Ministerstwo Klinatu i Środowiska); PBS

Fot.: Ministerstwo Klimatu i Srodowiska 

Ministrowie Zyska i Kurtyka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Ministrowie Zyska i Kurtyka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter