Damen Shiprepair Amsterdam (DSAm) zakończył niedawno projekt przebudowy statku typu PSV (Platform Supply Vessel) na jednostkę do przewozu karmy dla ryb - "transportowec pasz", zwany Eidsvaag Opal. Należy do norweskiej spółki Eidsvaag.
W ramach kontraktu stocznia wydłużyła statek o pięć metrów. Wiązało się to z przecięciem kadłuba na dwie części i wstawieniem stalowej sekcji. Zwiększyła się także szerokość statku, czego dokonano za pomocą szeregu skrzyń (sponsonów), aby zapewnić dodatkową stabilność i ładowność.
Dodatkowo zintegrowano 35 nowych silosów i miejsca na tzw. big bagi, dzięki czemu Eidsvaag Opal może transportować do 2800 ton paszy dla ryb. Damen wyposażył statek także w pięć nowych żurawi i system rozładunkowy z przenośnikami, poziomymi i pionowymi oraz ramieniem rozładunkowym.
Niezbędne były także prace elektryczne, wykonane przez firmę FMJ Marine Automation. Dostawca usunął około 480 kabli (około 15 kilometrów) - z samych tylko starych systemów ładunkowych. W sumie firma wyciągnęła 51 kilometrów kabli i zainstalowała 1237 nowych kabli.
Zadanie przebudowy statku ze zmianą jego funkcji wymagało dużego zakresu prac w zakresie konstrukcji stalowych, wynoszącego łącznie 875 ton.
W związku z pandemią koronawirusa prace na statku musiały zostać wstrzymane na tydzień, celem wdrożenia środków bezpieczeństwa. Dzięki temu projekt mógł być kontynuowany z minimalnym zagrożeniem dla zdrowia. Pomimo konieczności zachowania społecznego dystansu, prace trwały w dobrym tempie - łącznie 346 dni.
W 43. tygodniu Eidsvaag Opal przeszedł swój pierwszy testowy załadunek, który obejmował 180 ton paszy w silosie i 55 ton w dużych workach. Załadunek przebiegał sprawnie, wymagając jedynie niewielkich modyfikacji sprzętu do załadunku w pomieszczeniu z tzw. big bagami. Wyładunek paszy odbywał się na farmie rybnej w pobliżu Tromsø. W tygodniu 44, podczas kolejnego testu, przetransportowano większy ładunek - około 700 ton.
Statek będzie działał w ramach współpracy Eidsvaag z Fjordfrende dla Skretting - największego na świecie producenta pasz dla ryb hodowlanych i Cargill - koncernu zajmującego się dostawą produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego. Zazwyczaj obie firmy są konkurentami na rynku pasz dla ryb, ale współpracują w zakresie logistyki wychodzącej. Partnerstwo opiera się na szeregu działań logistycznych finansowanych przez Komisję Europejską, mających na celu zwiększenie zrównoważonego rozwoju i wydajności w sektorze akwakultury.
Warto dodać, że przebudowę statku obejmującą jego wydłużenie wykonuje także Gdańska Stocznia Remontowa SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding. Stocznia przebudowała w ostatnim czasie serię sześciu statków fińskiego armatora Finnlines. Każdy statek w trakcie przebudowy, po rozcięciu kadłuba otrzymał stalową wstawkę o wadze 1500 ton i wymiarach 29,5 m długości, 26,5 m szerokości i 23,5 m wysokości. Wydłużenie promów o niemal 30 metrów znacząco poprawiło ich efektywność energetyczną i tym samym przyczynia się do ograniczenia przez nie emisji szkodliwych dla środowiska związków. W wyniku tej operacji statki te uzyskują przyrosty: tonażu o 21 proc., linii ładunkowej ro-ro o 26 proc. oraz ilości przewożonych kontenerów o 17 proc.
Czytaj także:
W Remontowej SA zakończono przebudowę piątego promu armatora Finnlines
Remontowa SA przedłuży dwa kolejne statki Finnlines [ZDJĘCIA]
W stoczni Remontowa SA przedłużono pierwszy z czterech promów operatora Finnlines
AL, rel (Damen)
Fot.: Damen Shipyards Group
Ostatni akapit tego artykułu mówi o przedłużaniu w REMONTOWEJ serii promów armatora Finnlines. Moi ludzie, jako kooperacja, pracowali na tych projektach. I uwaga!!! Jeden realizowano w 46 dni!!! A więc o 300 krócej niż Damen Jak więc nazwać takie tempo prac w Remontowej? Co ci Holendrzy robili na tym statku przez 346 dni, ja się pytam?
Oczywiście to nie jest tak, że w remontówce wszystko tak hula i śmiga, ale akurat przedłużanie tych konkretnie WSZYSTKICH SZEŚCIU ŁĄCZNIE statków zajęło im/nam, mniej niż 300 dni!
Pozdrawiam
Secundo: nie polecam ściemnionych ryb od Norwegów. Stosują różne wybiegi, łososia hodowlanego nazywają łosoś atlantycki. Także z dala od ich łososi i dorszy jak i również "tranu".
statku pasażerskiego. Silver Spirit IMO 9437866 wszedł na stocznię 5 marca,opuścił ją 01 maja a 5 maja 2018
wyszedł z pasażerami. Wstawka śródokręcia 14.9 m to + 3500 DWT, 39444 GT Po rozcięciu wstawiono gotową sekcję
dlatego termin jest tak krótki. Następne są Star Breeze IMO 8807997, Star Legend i Star Pride, siostrzane.
Na przebudowę zaplanowano 250 mln $. Tym razem zakres jest znacznie większy. Wstawka 25.6 m do tego wymiana
silnika głównego, przekładni,generatorów i innych potrzebnych elementów. Star Breeze remontowano rok.
Obecnie na stoczni stoi Star Legend a czeka Star Pride.
Następne 2 statki to Grimaldi Cruise Roma IMO 9351476 i siostrzany Barcelona RO-PAX. Wstawka ma 29 m i po przedłużeniu statek będzie miał 254 m i 63000 GT i linię ładunkową 3700 m.
Przebudowę Eidsvaag Opal nie uważam za brdzo wymagającą.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.