W niemieckim Emden 20 czerwca oficjalnie nadano imię Acta Auriga statkowi typu SOV. Jednostka częściowo wyposażona powstała w gdyńskiej stoczni.
Acta Auriga to statek typu SOV (Service Operation Vessel) przekazany w marcu 2018 roku przez stocznię Ulstein Verft holenderskiemu armatorowi Acta Marine. Jednostka, której budowę ukończono przed czasem, już od miesiąca z powodzeniem pracuje na morskiej farmie wiatrowej operatora Offshore Breeze Energy - Bard Offshore 1 w niemieckiej części Morza Północnego.
Acta Auriga zaprojektowano specjalnie do pracy podczas budowy morskiej farmy wiatrowej, montażu, a także prac konserwacyjnych. Żuraw z kompensacją ruchów 3D o 6-tonowym udźwigu, a także pomost komunikacyjny z dynamiczną kompensacją ruchów, który zamontowano na kolumnie ze zintegrowanym systemem dostosowywania wysokości pomostu i z windą dla personelu oraz drobnych ładunków, mają stworzyć nowe możliwości w zakresie sprawności prac w terenie i komfortu dla 120 osób na pokładzie.
Statek charakteryzuje długość całkowita 93,40 m, szerokość konstrukcyjna 18,00 m, zanurzenie 6,00 m, tonaż pojemnościowy brutto 6050 i nośność 3200 t. Warto dodać, że w konstrukcji kadłuba zastosowano rozwiązania części rufowej, według opatentowanej już koncepcji X-Stern (podobnie, jak X-Bow). Wpływa ona m.in. na zmniejszenie zużycia energii i pozwala na utrzymanie odpowiedniej pozycji, gdy statek wchodzi w falę, co znacznie ułatwi wykonywanie prac i poprawi komfort załogi znajdującej się na pokładzie.
Przypomnijmy, że częściowo wyposażony statek powstał w stoczni Crist w Gdyni. W dniu 7 listopada 2017 roku odbyło się wodowanie, a następnie wydokowanie i wyholowanie w podróż do Norwegii.
Czytaj także: SOV Acta Auriga po przekazaniu przez stocznię Crist - na holu, w drodze do Norwegii
Czytaj także: SOV Acta Auriga ze stoczni Crist już w Norwegii
AL, rel (Ulstein Group)