Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie zachęt podatkowych dla polskich stoczni. Zatwierdziła też pomoc inwestycyjną dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w sektorze stoczniowym w Polsce.
KE wszczęła dochodzenie, ponieważ obawia się, że system opodatkowania dawałby niektórym stoczniom przewagę nad konkurentami.
We wrześniu 2016 roku Polska przyjęła ustawę, która umożliwiła stoczniom funkcjonującym w Polsce płatność zryczałtowanego podatku w wysokości 1 proc. od sprzedaży pochodzącej z budowy i przebudowy statków zamiast powszechnie obowiązującego podatku dochodowego od osób prawnych lub od osób fizycznych.
Wariant ten daje stoczniom możliwość zapłaty niższego podatku niż w ramach zwykłego podatku dochodowego od osób prawnych (19 proc. dochodu podlegającego opodatkowaniu) lub od osób fizycznych (18 lub 32 proc. dochodu podlegającego opodatkowaniu w przypadku osób fizycznych oraz 19 proc. w przypadku przedsiębiorców). Ponadto obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku jest wstrzymany do czasu ukończenia budowy lub przebudowy statku.
Zatwierdzony przez KE program regionalnej pomocy inwestycyjnej ma na celu wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze stoczniowym w województwie pomorskim oraz zachodniopomorskim. Pomoc zostanie przyznana w formie dotacji, dopłat do oprocentowania i gwarancji. Całkowity budżet wynosi ok. 77 mln złotych (ok. 18 mln euro).
luo/ akl/ ap/ bos/
Poza tym są ważniejsze sprawy związane z dochodzeniem np.AmberGold.
A i Niemcy jako najbogatsze Panstwo w Uni sami dopłacaja do swoich Stoczni.
Myślę coraz czesciej z tego jak to mówił L.Wałęsa "niechce ale muszę "
A zbaczając z tematu, niemiaszki wydrukowali 2,54 biliona euro, aby pomóc zadłużonym po uszy Francuzom, Włochom i Niemcom. Niedozwolona pomoc publiczna? Ależ skąd! Począwszy od marca 2015 roku EBC zaczął w tym celu drukować po 80 mld euro miesięcznie. Rozpoczął się wówczas największy w historii skup obligacji skarbowych. Od kwietnia 2017 r. dodruk nowych euro zmniejszono do 60 mld euro miesięcznie, a od stycznia tego roku - do 30 mld euro miesięcznie (po prostu kończą się obligacje skarbowe, które EBC mógłby skupić).
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.