W stoczni Poltramp Yard SA, przy nabrzeżu Arsenał zwodowano kolejny statek rybacki. Tym razem jednostka trafi do norweskiego armatora Sara Karin AS, a została zakontraktowana za pośrednictwem firmy Marin Design AS, która odpowiadała za dostarczenie projektu, a także, w imieniu armatora, nadzór nad budową.
Niewielkich rozmiarów statek został zbudowany w szczecińskiej stoczni według projektu MD1980FV biura Marin Design AS i służyć będzie głównie do połowy krewetek i dorszy.
Wizualną koncepcję jednostki zaprezentowano w grudniu 2015 roku i jak mówił wówczas dyrektor generalny Marin Design AS, statek zaprojektowano jako wysoce zaawansowaną i dobrze wyposażoną jednostkę.
Jak podano na łamach "Kuriera Szczecińskiego", na pokładzie znajduje się m.in. osiem nowoczesnych hydraulicznych wciągarek połowowych, dwa hydrauliczne dźwigi pokładowe oraz urządzenia do głębokiego zamrażania i przechowywania zamrożonej ryby.
Jak relacjonował dla "Kuriera Szczecińskiego" dyrektor operacyjny stoczni - Dariusz Wąs - przygotowania do wodowania trwały w sumie dwa dni. Statek przesunięto na tzw. łożach ślizgowych na ponton, a następnie zabezpieczono. - Tam, po założeniu lin, zostało zdjęte zabezpieczenie, usunięta barka, a następnie opuszczono statek do wody - mówił Dariusz Wąs.
Statek rybacki Sara Karin ma długość 19,80 m, szerokość 9,00 m i zanurzenie 4,8 m. Jego ładownia z możliwością mrożenia ryb ma pojemność 150 m3. Statek mieści siedem osób załogi. Zostanie przekazany przez stocznię Poltramp jako niemal w całości wyposażony i opuści Polskę o własnych siłach. Jedynie przetwórnia ryb i krewetek zostanie zainstalowana w duńskim porcie Hirtshals przez firmę Intech International.
Poltramp Yard SA to firma z wieloletnią tradycją działająca w sektorze przemysłu stoczniowego i konstrukcji stalowych. Doświadczenie pracowników i innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalają na budowanie statków, począwszy od koncepcji i projektowania, poprzez całościową budowę, aż po przekazanie jednostki armatorowi.
Poltramp wykonuje również skomplikowane remonty i przebudowy statków specjalistycznych i rybackich oraz świadczy usługi wyjazdowych remontów na terenie Europy. Realizuje prace z zakresu instalacji elektrycznych i automatyki oraz hydrauliki siłowej. Kompleksowy zakres prac wykonywany przez stocznię, terminowość i jakość prac pozwala na utrzymanie silnej pozycji na rynku stoczniowym. Stocznia prowadzi swoją działalność w Świnoujściu i Szczecinie, tworząc miejsca pracy dla 190 osób.
AL, PBS, rel (Poltramp Yard SA, Marin Desgin AS), Kurier Szczeciński
AL, rel (Poltramp Yard SA, Marin Desgin AS), Kurier Szczeciński
Fot., wiz.: Armator
Stocznia Szczecinska bedzie potrzebowala tych osob tworzac miejsca pracy, zobaczymy ilu zostanie w firmie POLTRAMP.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.