O niecodziennych projektach polskiej spółki Nelton z Pruszcza Gdańskiego na Targach BALTEXPO 2015 w rozmowie z Piotrem Stareńczakiem opowiada Zbigniew Deinrych, senior adviser.
Biuro projektowo-konstrukcyjne Nelton Sp. z o.o. z Pruszcza Gdańskiego, wywodzące się z GSM Design Group, w Targach Morskich BALTEXPO jako wystawca uczestniczyło po raz pierwszy. Firma powstała w roku 1999. Obecnie pracuje w niej ponad 60 projektantów statków i innych obiektów morskich.
Ostatnio spółka uczestniczyła w projektowaniu jednostek pływających, a także oryginalnych i efektownych architektonicznie instalacji nawodnych, które odbiły się głośnym echem w świecie.
Wykonała m.in. dokumentację projektową pierwszego na świecie promu napędzanego elektrycznością, o nazwie Ampere, którego operatorem jest norweski przewoźnik Norled. Jest to tzw. "zero-cat" - zeroemisyjny dwustronny prom pasażersko-samochodowy o całkowicie elektrycznym napędzie (na baterie akumulatorów). Kursuje na trasie Lavik-Oppedal, którą pokonuje 34 razy na dobę przez 365 dni w roku. Katamaran "ZeroCat 120", zbudowany przez norweską stocznię Fjellstrand, z aluminiowym kadłubem wykonanym przez gdańską firmę Aluship Technology został nagrodzony tytułem "Norweski Statek Roku" na tegorocznych targach Nor-shipping w Oslo.
Innym przykładem zaangażowania spółki Nelton jest udział w projekcie budowy podwodnej kablowej sieci energetycznej o napięciu 150 kV, w którym uczestniczą dwie specjalistyczne jednostki pływające offshore - pomocnicza Cable Storage Barge oraz konstrukcyjna Cable Protector. Zadaniem tej ostatniej jest układanie i zasypywanie kabli energetycznych na dnie morskim, a jej wyposażenie umożliwia wykonywanie zaawansowanych operacji podwodnych w sposób jak najmniej uciążliwy dla środowiska. Polska spółka wykonała projekt modernizacji barki pomocniczej, obejmujący m.in. wieże kablowe, wciągarki, prowadnicę kabla oraz ramię załadowcze.
Jednak najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem z udziałem Nelton sp. z o.o. jest zaprojektowanie nawodnej platformy widowiskowej w kształcie lilii wodnej. Seerose ( z niem. dosłownie - Róża Jezior) to miejsce spotkań artystów i zaproszonych gości na Gästival 2015, czyli obchody 200 lat turystyki w Centralnej Szwajcarii. Takie "lilie", o średnicy 48 metrów i wysokości 12,4 m, mogące pomieścić do 700 osób będą zacumowane na malowniczych jeziorach w Lucernie, Uri, Schwyz, Obwalden i Nidwalden. W przypadku niepogody, ich "płatki" mogą się złożyć tworząc zamkniętą kopułę i chroniąc ludzi w środku tego pływającego teatru.
Grzegorz Landowski