Stocznie, Statki

W zakresie bezpieczeństwa morskiego państwa temat bezzałogowych platform jest absolutnie kluczowy. - Obecnie czekamy na decyzję, co do realizacji tego projektu - powiedział nam Andrzej Kilian, prezes Centrum Techniki Morskiej w Gdyni. Bezzałogowe platformy morskie będą istotnym elementem modernizacji marynarki wojennej w programie "Zwalczanie zagrożeń na morzu".

Jednym z licznych projektów realizowanych przez Centrum Techniki Morskiej jest pozyskanie bezzałogowych, autonomicznych systemów zwalczania min. W 2014 roku utworzono polskie konsorcjum w skład którego weszły: Centrum Techniki Morskiej, Akademia Marynarki Wojennej, Politechnika Gdańska oraz Politechnika Warszawska. Konsorcjum opracowuje studium wykonalności dla programu bezzałogowych platform morskich nawodnych i podwodnych, a następnie ma przystąpić do realizacji jednego z pięciu projektów tego programu np. autonomiczne platformy nawodne (APN).

Celem całego programu bezzałogowych platform morskich nawodnych i podwodnych jest opracowanie w pełni krajowego, systemu działań przeciwminowych na obszarach płytkich i bardzo płytkich. Zakłada się, że jednym z pierwszych efektów projektu będzie w pełni autonomiczny zestaw polskiej platformy nawodnej holującej lekki modułowy trał niekontaktowy, opracowany również w CTM i pozytywnie zweryfikowany w ramach programu EDA UMS, a programem spinającym wszystkie dotychczasowe działania jest Program Strategiczny "Bezzałogowe Morskie Platformy Nawodne i Podwodne (BMPNiP) wspomagające działania okrętów OPM i platform niededykowanych w działaniach przeciwminowych.

Centrum Techniki Morskiej w 2014 roku weszło w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W ramach realizowanego "Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022" w programie operacyjnym "Zwalczania zagrożeń na morzu" MON planuje kupić dla Marynarki Wojennej: 3 okręty podwodne nowego typu wyposażone w pociski manewrujące, okręt patrolowy Ślązak, 3 okręty patrolowe z funkcją zwalczania min Czapla, okręty obrony wybrzeża Miecznik. Pod koniec ubiegłego roku podpisano umowę na zakup drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego dla Morskiej Jednostki Rakietowej.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter