W zakresie bezpieczeństwa morskiego państwa temat bezzałogowych platform jest absolutnie kluczowy. - Obecnie czekamy na decyzję, co do realizacji tego projektu - powiedział nam Andrzej Kilian, prezes Centrum Techniki Morskiej w Gdyni. Bezzałogowe platformy morskie będą istotnym elementem modernizacji marynarki wojennej w programie "Zwalczanie zagrożeń na morzu".
Jednym z licznych projektów realizowanych przez Centrum Techniki Morskiej jest pozyskanie bezzałogowych, autonomicznych systemów zwalczania min. W 2014 roku utworzono polskie konsorcjum w skład którego weszły: Centrum Techniki Morskiej, Akademia Marynarki Wojennej, Politechnika Gdańska oraz Politechnika Warszawska. Konsorcjum opracowuje studium wykonalności dla programu bezzałogowych platform morskich nawodnych i podwodnych, a następnie ma przystąpić do realizacji jednego z pięciu projektów tego programu np. autonomiczne platformy nawodne (APN).
Celem całego programu bezzałogowych platform morskich nawodnych i podwodnych jest opracowanie w pełni krajowego, systemu działań przeciwminowych na obszarach płytkich i bardzo płytkich. Zakłada się, że jednym z pierwszych efektów projektu będzie w pełni autonomiczny zestaw polskiej platformy nawodnej holującej lekki modułowy trał niekontaktowy, opracowany również w CTM i pozytywnie zweryfikowany w ramach programu EDA UMS, a programem spinającym wszystkie dotychczasowe działania jest Program Strategiczny "Bezzałogowe Morskie Platformy Nawodne i Podwodne (BMPNiP) wspomagające działania okrętów OPM i platform niededykowanych w działaniach przeciwminowych.
Centrum Techniki Morskiej w 2014 roku weszło w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W ramach realizowanego "Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022" w programie operacyjnym "Zwalczania zagrożeń na morzu" MON planuje kupić dla Marynarki Wojennej: 3 okręty podwodne nowego typu wyposażone w pociski manewrujące, okręt patrolowy Ślązak, 3 okręty patrolowe z funkcją zwalczania min Czapla, okręty obrony wybrzeża Miecznik. Pod koniec ubiegłego roku podpisano umowę na zakup drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego dla Morskiej Jednostki Rakietowej.