Do bezprecedensowego połowu doszło przy brzegu portugalskiej wyspy Terceira, w archipelagu Azorów, gdzie samotnie łowiący rybak upolował z kuszy ponad 2-metrową barakudę wielką, gatunek niezwykle rzadki w północnej części Atlantyku.
Z relacji portugalskich mediów wynika, że Portugalczyk upolował rybę w pojedynkę, w bardzo trudnych warunkach, na głębokości 9 metrów, bez butli tlenowej.
Barakuda wielka, jak odnotowują eksperci, została po raz pierwszy złowiona na wodach portugalskich.
Jak podkreślają media, barakuda to bardzo groźny drapieżnik, także dla człowieka, głównie z powodu ostrych zębów oraz szybkich, zaskakujących ataków. Ryba ta porusza się z prędkością do 56 km na godzinę.
W przeszłości dochodziło już do ataków barakudy wielkiej na pływających pod wodą ludzi, szczególnie w Oceanie Indyjskim, w Morzu Czerwonym, a także w Morzu Karaibskim.
Z Lizbony Marcin Zatyka
Fot.; rys.: SeaBase Bahamas / Wikimedia Commons; FAO
uprzejmie informuję, że spotkanie w dniu 15 lutego 2024 r. w Gdyni, dotyczyć będzie wyłącznie spraw Zalewu Wiślanego.
Tematy dotyczące Morza Bałtyckiego i Zalewu Szczecińskiego nie będą na nim poruszane.
Mając na uwadze pojawiające się w przestrzeni publicznej nieprawidłowe informacje o tematyce ww. spotkania, bardzo proszę o poinformowanie członków Państwa stowarzyszeń/związków/organizacji, że na powyższym spotkaniu omówione zostaną sprawy dotyczące tylko Zalewu Wiślanego i rybaków z tego akwenu.
Z poważaniem,
Z poważaniem,
Alicja Wotawa
sekretariat
Departament Rybołówstwa
+48 22 623 29 72
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.