Rybołówstwo

Komisja Europejska przyjęła dziś zmianę rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury („rozporządzenie de minimis w sektorze rybołówstwa”). Zmienione rozporządzenie wejdzie w życie 20 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym. Wyłącza ono z kontroli pomocy państwa niewielkie kwoty pomocy, ponieważ uznaje się, że nie mają one wpływu na konkurencję i wymianę handlową na rynku wewnętrznym.

Proponowane zmiany

W grudniu 2022 r. Komisja przedłużyła okres obowiązywania rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa o jeden rok (tj. do 31 grudnia 2023 r.). Zakończyła w tym samym trwającą debatę nad tym, czy przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury nie powinno być już objęte rozporządzeniem w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa, lecz raczej ogólnym rozporządzeniem w sprawie pomocy de minimis. Ogólne rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis przewiduje wyższy pułap pomocy niż ten obowiązujący w sektorze rybołówstwa.

Przyjęta dziś zmiana rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa obejmuje następujące zmiany:

• podniesienie pułapu pomocy de minimis na przedsiębiorstwo w okresie trzech lat, z 30,000 EUR do 40,000 EUR, pod warunkiem utworzenia centralnego rejestru krajowego;
• tylko produkcja podstawowa produktów rybołówstwa i akwakultury będzie nadal objęta rozporządzeniem w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa. Przetwarzanie i - wprowadzanie do obrotu takich produktów będzie objęte natomiast ogólnym rozporządzeniem de minimis;
• ponowne obliczenie tzw. „pułapów krajowych”, tj. maksymalnych łącznych kwot pomocy de minimis, które mogą zostać przydzielone poszczególnym państwom członkowskim. Pułapy krajowe zaktualizowano na podstawie nowszych danych dotyczących wyłącznie produkcji podstawowej produktów rybołówstwa i akwakultury;
• niektóre czynności wyłączone z zakresu rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa będą wyjątkowo dozwolone w przypadku najbardziej oddalonych regionów UE, aby ułatwić modernizację małych statków, a także między innymi zająć się problemami w zakresie bezpieczeństwa w tych regionach; Jest to jeden z przykładów ukierunkowanych środków na rzecz regionów najbardziej oddalonych, o których to środkach mowa w art. 349 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
• przedłużenie okresu obowiązywania zmienionego rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa do 31 grudnia 2029 r.

Kontekst przeglądu

Komisja rozpoczęła przegląd zasad de minimis dla sektora rybołówstwa i akwakultury w 2019 r., publikując plan oceny. Ocenę ram pomocy państwa dla tego sektora przeprowadzono równolegle z jej oceną skutków, aby zebrać dalsze dowody na temat obszarów wymagających poprawy. Proces przeglądu obejmował konsultacje publiczne, a także dyskusje z zainteresowanymi stronami i organami krajowymi. W styczniu 2022 r. Komisja zwróciła się w szczególności do wszystkich zainteresowanych stron o przedstawienie uwag na temat zmiany rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa. Na posiedzeniach w marcu i wrześniu 2022 r. oraz w maju 2023 r. przeprowadzono również konsultacje z państwami członkowskimi.

W grudniu 2022 r. Komisja przyjęła pakiet zmienionych zasad pomocy państwa odnoszących się do sektorów rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa i akwakultury. Jeżeli chodzi o rybołówstwo, Komisja przyjęła nowe rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych (rozporządzenie (UE) 2022/2473), zatwierdziła nowe wytyczne sektorowe (wytyczne dotyczące pomocy państwa w sektorze rybołówstwa i akwakultury, przyjęte następnie 17 marca 2023 r.) i przedłużyła o rok rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa (rozporządzenie (UE) 2022/2514).

rel (Komisja Europejska)

 
+196 Kolejny strajk rybołówstwa przybrzeżnego
Koledzy rybacy, 08.10.23r strajk na przekopie. Nie zablokowaliśmy otwarcia przekopu bo minister obiecywał pomoc rybołówstwu przybrzeżnemu, żeby nie zbankrutowało. I dalej obiecuje pomoc, a rybacy małoskalowi od lat pozbawieni możliwości łowienia (dorsz, łosoś, węgorz, śledź zachodni) bez rekompensat. Chronimy te gatunki, żeby się zwiększyła ich populacja, a paszówka hula w najlepsze, wyławiając wszystko. Jak mamy stać i chronić Bałtyk, to kompleksowo, cały Bałtyk powinien zostać zamknięty dla połowów, do czasu odnowienia i uwolnienia wszystkich gatunków ryb dla rybołówstwa. Pozdrawiam i do zobaczenia na strajku.
04 październik 2023 : 13:41 abc | Zgłoś
+50 Rok temu wszyscy pisaliśmy wnioski o de minimis
Nikt nie dostał ani grosza. Tu jest potrzebna pomoc systemowa za lata wstecz i lata do przodu, pomoc zgodna z zakazami połowów a nie jakaś dziadowska żebranina.
04 październik 2023 : 14:40 DAR500 | Zgłoś
+4 Weryfikujemy waszą wiarygodność
Czy zdecydujecie się na wprowadzenie postulatu o następującym brzmieniu :

W trosce o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego domagamy się wprowadzenia zakazu połowu śledzi na Zalewie Wiślanym i Zatoce Pomorskiej w terminach gdy odbywają się tam ich tarła ?
04 październik 2023 : 15:28 Kbyszek Zarnicki | Zgłoś
+33 De minimis to pomoc krajowa
a Minister Krzysztof Ciecióra zablokował rybakom pomoc krajową, bo nie wysłał do Unii z terminie zgłoszenia Polski do tej pomocy, za to też jest w prokuraturze, tak że pozamiatane.
04 październik 2023 : 17:57 Rolmops | Zgłoś
+27 Jadą do Warszawy. Niespodziewany protest przed wyborami
"NSZZ Solidarność Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa ogłosiła protest przed siedzibą Lasów Państwowych – dowiaduje się WP. Związkowcy jeszcze przed wyborami chcą upomnieć się o prawa pracownicze w regionalnych dyrekcjach w Łodzi i Wrocławiu. Szef LP Józef Kubica to członek Suwerennej Polski i kandydat z list PiS do Sejmu.
Z informacji WP wynika, że związkowcy domagali się jasnego stanowiska w sprawie przestrzegania wszystkich wymienionych punktów. W związku z brakiem deklaracji zapadła decyzja o proteście. Leśnicy, z którymi rozmawiamy, podkreślają, że to walka o prawa pracownicze.
Nasi rozmówcy podkreślają, że byli zdeterminowani, by pokazać swój sprzeciw jeszcze przed wyborami. O planowany protest zapytaliśmy w biurze prasowym Lasów Państwowych. Do czasu publikacji nie dostaliśmy odpowiedzi."
05 październik 2023 : 16:57 Piter | Zgłoś
-8 Leśnicy do Warszawy
Leśnicy jadą do Warszawy, a rybacy ... do lasu. Czyj protest zostanie usłyszany i będzie w mediach? Ten w Warszawie, gdzie są wszystkie redakcje, czy ten w lesie, do którego media nie będą pchały dziennikarzy bo ... po co? Zimno, daleko....
05 październik 2023 : 17:55 Gryf | Zgłoś
+40 Protest 8 października 2023 r. godzina 11.00 - Przekop Mierzei Wiślanej
Sztab Kryzysowy informuje, że po konsultacjach ze środowiskiem Polskich Rybaków Przybrzeżnych/Małoskalowych podjął decyzję o zorganizowaniu kolejnej akcji protestacyjnej.

Protest odbędzie się w dniu 08 października 2023 r. na Przekopie Mierzei Wiślanej o godz. 11.00.

Szczegółowych informacji odnośnie zgromadzenia udzielają organizatorzy Henryk Pozorski kom. 601 268 118 oraz Teresa Ruksztełło kom. 501 668 536.

Tylko Nasza Ciężka praca całego Naszego środowiska może przynieść rezultaty.

Zapraszamy wszystkich Rybaków Przybrzeżnych/Małoskalowych począwszy od Zalewu Szczecińskiego, całego Polskiego Wybrzeża i Zalewu Wiślanego do udziału w akcji protestacyjnej.
Jesteśmy zdeterminowani, zmotywowani do ciężkiej pracy.

Pokażmy wszystkim, że Polskie Rybołówstwo Przybrzeżne/Małoskalowe jeszcze nie umarło, że żyjemy i jesteśmy tu i teraz.

Chcemy godnej pracy i płacy dla nas i naszych rodzin.
06 październik 2023 : 05:26 DAR500 | Zgłoś
+33 Protest na Przekopie już działa, a jeszcze się nie zaczął.
Na wczorajszym spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa Pan Ciecióra oznajmił wszystkim gościom, że jeżeli rybacy będą tego chcieli to zmieni rozporządzenie wykonawcze do unijnych funduszy, obiecał też, że przekaże pełny stenogram ze spotkania dla rybaków. Powiedział też, że jest pewien, że obecny na spotkaniu Hałubek nagrywa wszystko na urządzenie nagrywające, dzwońcie zatem do Grześka i on wam to potwierdzi.
06 październik 2023 : 08:04 Janusz Kowalski | Zgłoś
+42 Gdzie są pieniądze dla polskich rybaków?
– Sytuacja polskich rybaków na Bałtyku nie polepszy się w najbliższych latach. Aby można było odbudować zasoby, potrzebne są kompleksowe działania w zakresie ochrony środowiska, czyli ochrona dorsza, limity połowów, ograniczenie połowów przemysłowych – mówi agencji Newseria Biznes Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Z drugiej strony rybacy muszą jakoś funkcjonować. Niedopuszczalne jest, żeby polskie rybołówstwo zniknęło, bo natychmiast w jego miejsce pojawią się chociażby jednostki skandynawskie. Dlatego wdrożony przez nas program czasowego zawieszenia połowów, wsparcia i rekompensat dla rybaków ma za zadanie utrzymać możliwości połowowe, ale przede wszystkim zabezpieczyć funkcjonowanie przedsiębiorstw rybackich, które są małymi, rodzinnymi firmami.
06 październik 2023 : 19:11 Helu | Zgłoś
+19 Gróbarczyk dobrze gadał
ale przyszedł Ciecióra i wszystko rozjechał, dlatego wszyscy widzimy się na przekopie, żeby pokazać Kaczyńskiemu jak to chodzi.
07 październik 2023 : 10:56 Wędkarski Świat. | Zgłoś
+16 Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego zdecydował
że po wyborach do Komisji Europejskiej zostanie skierowane pismo w sprawie wydatkowania przez Polskę Unijnych Funduszy Rybackich od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
07 październik 2023 : 12:14 Darłowo | Zgłoś
-5 Bełkot
Cytuję abc:
Koledzy rybacy, 08.10.23r strajk na przekopie. Nie zablokowaliśmy otwarcia przekopu bo minister obiecywał pomoc rybołówstwu przybrzeżnemu, żeby nie zbankrutowało. I dalej obiecuje pomoc, a rybacy małoskalowi od lat pozbawieni możliwości łowienia (dorsz, łosoś, węgorz, śledź zachodni) bez rekompensat. Chronimy te gatunki, żeby się zwiększyła ich populacja, a paszówka hula w najlepsze, wyławiając wszystko. Jak mamy stać i chronić Bałtyk, to kompleksowo, cały Bałtyk powinien zostać zamknięty dla połowów, do czasu odnowienia i uwolnienia wszystkich gatunków ryb dla rybołówstwa. Pozdrawiam i do zobaczenia na strajku.

Co za bełkot.
07 październik 2023 : 15:13 EFCA | Zgłoś
-13 Gdzie byli?
Cytuję Janusz Kowalski:
Na wczorajszym spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa Pan Ciecióra oznajmił wszystkim gościom, że jeżeli rybacy będą tego chcieli to zmieni rozporządzenie wykonawcze do unijnych funduszy, obiecał też, że przekaże pełny stenogram ze spotkania dla rybaków. Powiedział też, że jest pewien, że obecny na spotkaniu Hałubek nagrywa wszystko na urządzenie nagrywające, dzwońcie zatem do Grześka i on wam to potwierdzi.

A gdzie byli ludzie którzy wnioskowali o spotkanie? Smacznie sobie spali. Tragedia.
07 październik 2023 : 15:16 EFCA | Zgłoś
+10 Dyrektor Departamentu, Zasępa nie przysłała im zaproszeń
wiec we wtorek rano ogłosili blokadę Przekopu, proste?
12 październik 2023 : 12:51 Jogi | Zgłoś
-7 A jakie to ma znaczenie ?
Skoro w zachodniopomorskim tradycyjnie wygrywają PO albo SLD, a w pomorskim zawsze wygrywa PO. Doszło nawet do tego, że w Słupsku na swego prezydenta wybrali sodomitę.
13 październik 2023 : 17:26 NowyRybacki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter