W Hiszpanii trwa debata związana z pierwszą na świecie komercyjną fermą ośmiornic przeznaczonych do konsumpcji. Głowonogi będą hodowane dla handlu w specjalnych zbiornikach u wybrzeży Las Palmas de Gran Canaria w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Działająca w Hiszpanii firma międzynarodowa Nueva Pescanova chce je wypuścić na rynek w 2023 r.
Tymczasem ekolodzy z organizacji ochrony dobrostanu zwierząt oraz liczni naukowcy wskazują, że ośmiornice są “wyjątkowo wrażliwe i inteligentne”, najbardziej ze wszystkich zwierząt morskich po delfinie, i nie powinny być chowane przemysłowo w celach konsumpcyjnych.
Międzynarodowa organizacja działająca na rzecz poprawy losu zwierząt hodowlanych Compassion in World Farming (CIWF) wystosowała pismo do rządu hiszpańskiego, w którym wzywa do zakazu przemysłowej produkcji ośmiornic.
Dr Elena Lara z CIWF podkreśliła, że są to "stworzenia zadziwiająco rozwinięte i dociekliwe", "odczuwające ból i emocje, a hodowanie ich w sterylnych zbiornikach bez stymulacji poznawczej przyczyni się do ich fatalnego dobrostanu".
Według BBC ponad 300 badań naukowych wykazało, że ośmiornice są zwierzętami wrażliwymi, mogącymi odczuwać radość i przyjemność, ale także ból i cierpienie psychiczne, podobnie jak ssaki. Cechuje je duża ciekawość i szybko się uczą, a ich inteligencja została potwierdzona wieloma naukowymi eksperymentami. Do tej pory uważano, że nie nadają się do hodowli przemysłowej, gdyż jako samotniki o terytorialnym instynkcie nie przystosowują się do życia grupowego w zbiornikach czy innych kadziach.
Zdaniem ekspertów warunki hodowli przemysłowej narażą te zwierzęta na życie w cierpieniu. W debacie przewija się pytanie, czy jest etyczne konsumowanie takich ośmiornic.
Popyt na mięczaki, w tym ośmiornice rośnie na całym świecie, także w krajach, gdzie wcześniej nie było kultury ich jedzenia, np. w Polsce. Każdego roku poławia się 350 tys. ton tych głowonogów zarówno metodami tradycyjnymi, jak i przemysłowymi - na pełnym morzu, za pomocą włoków. Według firmy Nueva Pescanova planowane produkowanie ponad 3 tys. ton rocznie przyczyni się do zmniejszenia połowu ośmiornic żyjących dziko. Firma nie chce ujawnić metod hodowania ośmiornic, sposobu ich odżywiania ani uboju - podała BBC.
Z Saragossy Grażyna Opińska
Sztab Kryzysowy Rybołówstwa Przybrzeżnego
„Ł. w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej podjął się wywarcia wpływu na pracowników Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w celu doprowadzenia do przyjęcia korzystnych zapisów w rozporządzeniu regulującym warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizację działań w ramach jednego z programów wspierających zrównoważone rybołówstwo” – podała prokuratura.
„Działania te doprowadziły do przyjęcia zapisów korzystnych dla określonego przedsiębiorcy” – zaznaczyła."
tvp.info/57425304/jaroslaw-l-zatrzymany-przez-abw-i-cba-to-byly-dyrektor-oddzialu-arimr-w-szczecinie
Poz. 2421
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ1)
z dnia 17 grudnia 2021 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub pomocy zwrotnej
w ramach programów operacyjnych na lata 2014–2020 w celu wspierania polskiej gospodarki
w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19
2) 345 tys. euro brutto – w przypadku pomocy udzielanej w sektorze rybołówstwa lub akwakultury, objętym rozporządzeniem nr 1379/2013;
dziennikustaw.gov.pl/D2021000242101.pdf
Co ciekawe te pieniące z funduszu 2014 - 2020 mogła też o trzymać na covid w 2021 ale Wrona i departament zablokowali do dziś ten fundusz wysyłając go w marcu do Brukseli a tam prosty program leży bez rozpatrzenia do dzisiaj, bo jakiś dupek z MiRu zrobił telefon, żeby blokować pieniądze dla polskich rybaków. W ogóle w 2022 roku będzie się bardzo dużo działo w temacie obsługi rybackich funduszy przez departament.
Pozdrowienia Noworoczne dla rybaków a szczególnie dla Pana Ukasza, tak trzymać!
gov.pl/web/rolnictwo/sprawozdania-miesieczne-po-rb y-2014-2020
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.