Ponad 160 metrów powierzchni będzie miała budowana właśnie w Darłowie drewniana hala, gdzie powstanie targ rybny. Obiekt przeznaczony będzie do sprzedaży świeżych ryb morskich oraz organizacji imprez promujących rybactwo. Darłowo to kolejny port rybacki na wybrzeżu po Ustce, w którym powstaje targ rybny z prawdziwego zdarzenia.
Koszt realizacji całego projektu oszacowano na 581.790 złotych. Darłowo na ten cel otrzyma 85 procent dotacji ze środków unijnych. Pieniądze pochodzą z Programu Południowy Bałtyk (2014-2020). Fundusz, którego Darłowo zostało beneficjentem obejmuje rejony przybrzeżne pięciu państw członkowskich UE: Niemiec, Danii, Szwecji, Litwy i Polski.
- W ramach tego międzynarodowego Programu zwanego popularnie FishMarket Darłowo otrzyma pieniądze na budowę i zorganizowanie wielofunkcyjnego targu który oprócz jednostkowej sprzedaży świeżych ryb z użyciem aplikacji mobilnej będzie realizował ponadto różne inne funkcje, jak np.: pokazy wędzenia i filetowania ryb, degustacji potraw rybnych, organizacji festynów, imprez i pokazów związanych z rybactwem, prowadzenie rybackich warsztatów kulinarnych oraz promocja rybactwa. Na miejscu będą również zamontowane stoły do degustacji a nawet do organizacji biesiady rybnej - czytamy na stronie www.darlowo.pl.
Od lutego 2019 Targ Rybny funkcjonuje również w porcie morskim Ustka. Tylko w tym roku rybacy sprzedali na nim ponad 4 tony świeżej ryby. Najczęściej była to flądra i gładzica. Przed zakazem rybacy handlowali również dorszem.
W Ustce, w specjalnie przystosowanych kontenerach wydzielono cztery miejsca do bezpośredniej sprzedaży ryb. Jest również chłodnia oraz wytwornica lodu. Rybacy mogą na miejscu przeprowadzać również wstępną obróbkę ryby (odgłowienie). Funkcjonuje aplikacja mobilna, która informuje zainteresowanych o dostępności świeżej ryby na targu. Przedstawiciele restauracji mogą poprzez aplikacje zamawiać rybę bezpośrednio u rybaka.
Dodatkowo w sezonie letnim na targu rybnym w Ustce organizowane były imprezy dotyczące rybołówstwa (Dni Morza, Dożynki Rybne). Wydana ma być również książka kucharska oparta na potrawach z ryb.
Całkowita wartość projektu dla Miasta Ustka to 829 020,00 zł, w tym kwota dofinansowania 85% wynosi 704 667,00 zł.
Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.