W dniach 5-8 października br. przeprowadzono drugie w tym roku, a czwarte od początku trwania projektu TABACOD, znakowanie dorszy bałtyckich.
Dorsze oznakowano na statku badawczym MIR-PIB Baltica w rejonie Zatoki Gdańskiej zgodnie z ustaleniami międzynarodowego projektu badawczego TABACOD współrealizowanego przez instytuty badawcze z Dani, Szwecji i Niemiec, a finansowanego przez fundację BalticSea2020.
Rejs należy uznać za udany z kilku powodów. Różnica temperatury wody pomiędzy powierzchnią morza, do którego wracały oznakowane dorsze, a dnem, na której bytowały przed ich odłowieniem, wynosiła zaledwie 1°C, co oznaczało, że dorsze nie doznawały zjawiska szoku termicznego - czynnika znacząco pogarszającego przeżywalność oznakowanych dorszy. Uzyskiwano dobre wydajności połowów dorszy, co w efekcie zaowocowało rekordową liczbą oznakowanych ryb tego gatunku - 1386 sztuk.
Ponadto, dorsze występowały stosunkowo płytko - 55 m, a zatem zjawisko barotraumy towarzyszące wydobywaniu dorszy z większych głębokości wstępowało w mniejszym stopniu. Czynnikiem sprzyjającym znakowaniu były półsztormowe warunki panujące w morzu. Nie były one na tyle trudne by uniemożliwić znakowanie, a jednocześnie zatrzymały kutry rybackie w portach trakcie znakowania, co zmniejszyło ryzyko zbyt szybkiego odłowienia oznakowanych dorszy.
W projekcie ważne jest jak najdłuższe przebywanie oznakowanych dorszy w morzu, dzięki czemu uzyskać można więcej informacji o trasach migracji i tempie wzrostu tych ryb. Warto dodać, że w rejsie powtórnie odłowiono osiem dorszy oznakowanych przez Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy (MIR-PIB), co w pewnym stopniu potwierdza dobrą kondycję i przeżywalność oznakowanych ryb.
W rejsie znakowania uczestniczył również dyrektor MIR-PIB dr Emil Kuzebski, dla którego projekt TABACOD ma ogromne znaczenie naukowe, szczególnie aktualne w kontekście obecnych problemów rybołówstwa dorszowego.
rel (Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.