Polscy rybacy rozpoczynają starania o certyfikat MSC. Certyfikat to świadectwo, że polscy rybacy łowią w sposób ekologiczny i nie przeławiają zasobów Bałtyku. Wkrótce tylko dzięki niemu rybacy będą mogli sprzedawać swoje połowy do krajów Unii i dostarczać je do sklepów sieciowych.
Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa ma przynieść korzyści rybakom, klientom kupującym ryby w sklepach i ekologom. Zdobycie tak zwanego certyfikatu MSC najwięcej korzyści przyniesie jednak armatorom.
Starania o zdobycie certyfikatu MSC rozpoczęło już ponad 400 polskich armatorów. To jest około 60 procent naszej floty. Rybacy nie kryją, że przy coraz niższych i gorszej jakości połowach wiążą ze zdobyciem certyfikatu duże nadzieje.
Duża część rybaków nie kryje jednak niezadowolenia z konieczności zdobywania przez armatorów certyfikatu MSC.
Pierwsze certyfikaty MSC nasi rybacy otrzymają w grudniu tego roku.
TVP
1. Czy środowisko rybaków ma możliwość zapoznania się z dokumentem MSC świadczącym o funkcjonowaniu zrównoważonego rybołówstwa oraz bezpiecznej polityce rybackiej na obszarze Bałtyku, która gwarantuje utrzymanie populacji dorsza na poziomach dających szansę rozwoju populacji przy obecnym i przyszłym poziomie śmiertelności połowowej ???
2. Jakie wymierne korzyści przyniesie armatorowi kutra certyfikacja ???
3. Czy przetwórstwo rybne w Polsce zdobyło certyfikaty MSC, dające im prawo stosowania oznaczeń na produktach sprzedawanych w sklepach ???
4. Kto zapłaci za kolejne etapy certyfikacji MSC ??? Obecny proces został sfinansowany z środków unijnych.
5. Jaki kolejny znaczek certyfikacyjny wymyśli EU ???
Wynaleźć lewatywę dla mózgu rybaka - oto kolejne zadanie dla decydentów w EU !!!
PODSTAWA PRAWNA- KODEKS CYWILNY
Art. 4171.153)
§ 1. Jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie aktu normatywnego (Ustawy lub rozporządzenia), jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu niezgodności tego aktu z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.
§ 2.154) Jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji, jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu ich niezgodności z prawem, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Odnosi się to również do wypadku, gdy prawomocne orzeczenie lub ostateczna decyzja zostały wydane na podstawie aktu normatywnego niezgodnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.
która odbędzie się w dniach 30-31 maja 2014 r. w hotelu Lidia w Darłówku Zachodnim [link usunięty]
Konferencja odbędzie się w sobotę 31 maja 2014 r.
W konferencji udział weźmie Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Kazimierz Plocke a także wielu przedstawicieli administracji : ARiMR, MRiRW Departamentu Rybołówstwa, Głównego Inspektoratu Weterynarii, a także przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych inspektoratów weterynarii, Urzędów Marszałkowskich, posłowie Parlamentu Europejskiego, prasa i telewizja.
Chcielibyśmy , aby nasze coroczne spotkanie było "świętem przetwórców ryb i ludzi związanych z branżą rybną", czasem wymiany poglądów, poszerzania wiedzy i nawiązywania kontaktów.
Podczas konferencji zostaną poruszone następujące tematy:
· Główne problemy polskiego rybołówstwa bałtyckiego z podkreśleniem zagadnień połowów, zbytu i jakości surowca bałtyckiego.
· „Aktualny stan prac w zakresie znakowania wartością odżywczą (konsultacje, stanowiska, oczekiwania i perspektywy dla przetwórstwa ryb)”
· Problemy certyfikacji w przetwórstwie rybnym
· Program Operacyjny „Rybactwo i Morze 2014-2020” - możliwości dla branży przetwórstwa ryb
· Realizacja Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój rybołówstwa i nadbrzeżnych
obszarów rybackich 2007-2013”- podsumowanie i ocena programu\
ZAPRASZAMY - ZAPRASZAMY - ZAPRASZAMY - ZAPRAWSAMY - ZAPRASZAMY
Niektórzy ludzie pozbawieni są daru widzenia prawdy. Ale jakąż szczerością tchnie za to ich kłamstwo!
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.