W czwartek 6 lutego, na terenie Grupy Przemysłowej Baltic, na gdańskiej Wyspie Ostrów, miała miejsce wizyta unijnych i polskich przedsawicieli odpowiedzialnych za przemysł i energetykę wiatrową.
W spotkaniu wzięli udział m.in. Stéphane Séjourné, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. dobrobytu i strategii przemysłowej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister Funduszy i Polityki Regionalnej,Radosław Niedzielski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., prezydenci Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak oraz Emil Rojek, wicewojewoda pomorski.
Celem spotkania były rozmowy o potencjale i dalszym rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Unii Europejskiej przy zaangażowaniu polskich firm. Spotkanie było również szansą, by porozmawiać o znaczeniu europejskiego przemysłu offshore oraz o realizowanej przez Grupę Przemysłową Baltic - hali do produkcji wież offshore.
- W sercu polskiej demokracji - na terenie Stoczni Gdańskiej powstaje największa w Europie Środkowej fabryka komponentów do farm wiatrowych Baltic Tower. Dzięki Funduszom abrali rozpędu, a dzisiaj idą dalej - by stać się jednym z kluczowych producentów wież do energetyki wiatrowej w Europie - mówiła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister Funduszy i Polityki Regionalnej.
Grupa Przemysłowa Baltic, działająca w ramach GK ARP, prowadzi zróżnicowaną działalność gospodarczą skoncentrowaną w trzech segmentach: wieże wiatrowe, konstrukcje stalowe onshore/offshore, jednostki pływające. GPB wraz ze spółkami zależnymi przez ostatnie 10 lat wyprodukowały ponad 4000 sekcji lądowych wież wiatrowych, natomiast obecnie koncentrują się na możliwości rozwoju produktów, kierując swoje działania ku sektorowi morskiej energetyki wiatrowej.
- Morska energetyka wiatrowa to jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych w Europie. Wierzymy, że Polska, z jej potencjałem przemysłowym i strategicznym położeniem, może stać się jego kluczowym filarem. To ogromny rynek, w którym europejskie firmy powinny odegrać znaczącą rolę, jako preferowani dostawcy. Cieszy nas otwartość Komisji Europejskiej na dialog w tych kluczowych kwestiach – mówił Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic. - GPB czerpie z wieloletnich tradycji polskiego przemysłu stoczniowego, łącząc je z nowoczesnym podejściem do produkcji i rozwoju przemysłowego. Konsekwentnie budujemy swoją pozycję jako lider krajowy i regionalny, którego celem jest maksymalne zaangażowanie europejskich firm i zasobów w realizację projektów offshore wind, wspierając tym samym rozwój lokalnego przemysłu i wzrost gospodarczy Polski - dodał prezes.
W ramach nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku, zostanie zbudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 13 MW, a nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany w myśl standardu Industry 4.0, będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 100 wież rocznie. Nowy zakład będzie spełniał najwyższe standardy techniczne i jakościowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku MEW.
LEW
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.