Prawo, polityka

Szefowa KE Ursula von der Leyen zapewniła w piątek 7 bm. w Gdańsku, że UE będzie dążyła do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 r., jednak droga do osiągnięcia celu musi być "elastyczna i pragmatyczna". Podkreśliła, że priorytetem musi być obniżenie kosztów energii. Wizyta komisarzy UE odbywała się przy akompaniamencie protestu związkowców z "Solidarności".

Unijni komisarze na czele z szefową KE Ursulą von der Leyen przyjechali do Polski ze względu na sprawowaną przez nasz kraj sześciomiesięczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Takie spotkanie tradycyjnie odbywa się w każdym kraju, który sprawuje prezydencję.

Przylecieli do Gdańska w czwartek wieczorem i zostali powitani przez premiera Donalda Tuska oraz przedstawicieli rządu w Dworze Artusa. Natomiast w piątek 7 bm. w Europejskim Centrum Solidarności odbyło się spotkanie premiera i członków Rady Ministrów z Kolegium Komisarzy UE. Dyskusje toczyły się w ramach czterech klastrów tematycznych dotyczących bezpieczeństwa, obronności i spraw międzynarodowych, gospodarki i konkurencyjności, dobrobytu oraz demokracji i praworządności.

Ursula von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem mówiąc o bezpieczeństwie, oceniła, że mocno łączy się ono z konkurencyjnością i silną gospodarką, która czyni kraje odpornymi na "próby wymuszenia czy zależności".

- W zeszłym tygodniu przedstawiliśmy kompas konkurencyjności, to są strategiczne wskazówki na kolejne lata - powiedziała szefowa KE. Priorytetem przedstawionej strategii ma być konieczność zamknięcia luki innowacyjnej.

Szefowa KE podkreśliła również, że Komisja Europejska zaprezentuje "wspólną mapę drogową na rzecz konkurencyjności i dekarbonizacji", której fundamentem będzie umowa o czystym przemyśle.

- Chodzi o wspieranie energochłonnych przemysłów i o wspieranie naszych start-up'ów - tłumaczyła i dodała, że w tym celu konieczne jest obniżenie kosztów energii. - Mocno pracujemy, aby zwiększyć dostęp do niskoemisyjnej energii, a więc tej ze źródeł odnawialnych i atomowej.

Zdaniem von der Leyen, energia odnawialna zapewni UE bezpieczeństwo energetyczne oraz niezależność m.in. od rosyjskich paliw kopalnych. Szefowa KE zapewniła również, że UE wciąż uznaje cel neutralności klimatycznej do 2050 r.

- Transformacja jest potrzebna, ale to, jak tam dotrzemy, jaka będzie ta droga naprzód - musimy pod tym względem być elastyczni i pragmatyczni. W nadchodzących tygodniach Komisja Europejska przedstawi plan działania na rzecz energii przystępnej kosztowo, który pokaże, jak wiele jeszcze możemy zrobić razem - stwierdziła von der Leyen.

Jak tłumaczyła, jeśli unijne państwa połączą siły w kwestii zakupów energii, np. gazu, to będą o wiele silniejsze, niż każde z nich osobno. Podkreśliła, ze daje to potencjał do obniżenia cen.

Podczas wizyty w Gdańsku Ursula von der Leyen nawiązała do dziedzictwa Solidarności.

- Tak naprawdę stoczniowcy poprowadzili nas pokojowo do demokracji. Stawili czoła Moskwie, tak by ich dzieci mogły żyć w wolnym kraju. I to zakorzeniło Polskę w demokratycznych wartościach – wolności, praworządności, prawach człowieka. To jest kamień węgielny Unii Europejskiej”– zauważyła szefowa KE podczas wystąpienia w ECS.

W trakcie wizyty unijnych komisarzy, przy historycznej Sali BHP w Gdańsku odbywał się protest organizowany przez NSZZ "Solidarność". Związkowcy sprzeciwiali się m.in. unijnej polityce klimatycznej.

Zdaniem przewodniczącego Piotra Dudy polityka klimatyczna, przedstawiona przez Komisję Europejską nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. "To jest walka z polską gospodarką i polskim pracownikiem" – mówił w piątek w Gdańsku.

Jego zdaniem, po zaprzysiężeniu prezydenta USA Donalda Trumpa "coś się zmieniło".

- Sytuacja odwróciła się. Coraz więcej polityków, także tych eurokratów, mówi na poziomie brukselskim, że 'Zielony Ład' trzeba zrewidować, że nie można tak szybko przyspieszać. Nawet premier Tusk mówi, że to szkodzi polskiej gospodarce, że to zatraca konkurencyjność europejskiej gospodarki. My wiemy o tym doskonale od wielu lat – powiedział Piotr Duda.

Stwierdził ponadto, że "tzw. polityka klimatyczna, przedstawiona przez Komisję Europejską, to tylko i wyłącznie biznes i polityka". "To nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. To jest walka z polską gospodarką i polskim pracownikiem. Dlatego, że podnosimy głowę i ciężko pracujemy i stajemy się bardzo konkurencyjni wobec gospodarki, szczególnie niemieckiej. Dlatego chcą nas zaorać, a my na to nie pozwolimy" – oznajmił.

Apelując do premiera Donalda Tuska podkreślił też, że "S" kończy zbieranie podpisów pod referendum w sprawie "Zielonego Ładu". Przed rozpoczęciem protestu przedstawiciele NSZZ "Solidarność" złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.

GL / PAP

Premier Donald Tusk przemawiał w ECS. Fot.: Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Wspólna fotografia kolegium komisarzy UE z polskim rządem w ECS. Fot.: Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Związkowcy z „Solidarności” protestowali w Gdańsku przeciw polityce klimatycznej UE. Fot.: M. Żegliński
Premier Donald Tusk przemawiał w ECS. Fot.: Dominik Paszliński / www.gdansk.plWspólna fotografia kolegium komisarzy UE z polskim rządem w ECS. Fot.: Dominik Paszliński / www.gdansk.plZwiązkowcy z „Solidarności” protestowali w Gdańsku przeciw polityce klimatycznej UE. Fot.: M. Żegliński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0123 4.0933
EUR 4.1575 4.2415
CHF 4.43 4.5194
GBP 4.9722 5.0726

Newsletter