Prawo, polityka

Posłowie chcą bardziej ukierunkowanych sankcji Unii Europejskiej wobec rosyjskiej floty, potajemnie przewożącej ropę naftową, która zapewnia kluczową linię finansową dla wojny Moskwy przeciwko Ukrainie.

Rosja wykorzystuje stare tankowce, często nieubezpieczone i o niejasnej własności, do eksportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych za granicę, pomimo sankcji UE, G7 i innych instytucji międzynarodowych. Działania te wzbudziły również obawy o ryzyko katastrof ekologicznych, w tym poważnych wycieków ropy. W ramach systematycznych wysiłków mających na celu podważenie środków ograniczających nałożonych przez UE, potajemne działania rosyjskiej floty stanowią kluczową linię finansową dla Rosji w jej nielegalnej i nieuzasadnionej wojnnej agresji przeciwko Ukrainie.

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski wzywa do wprowadzenia bardziej ukierunkowanych działań przeciwko tym statkom w kolejnych pakietach sankcji UE, obejmujących konkretne statki, a także ich właścicieli, operatorów, menedżerów, księgowych, banków i firm ubezpieczeniowych.

Posłowie domagają się również systematycznego nakładania sankcji na statki pływające po unijnych wodach bez uznanego ubezpieczenia i wzywa Unię do zwiększenia zdolności nadzoru, zwłaszcza monitorowania za pomocą dronów i satelitów, oraz do przeprowadzania ukierunkowanych inspekcji na morzu.

Chcą również, aby państwa członkowskie UE wyznaczyły porty zdolne do obsługi objętych sankcjami statków przewożących ropę naftową i skroplony gaz ziemny (LNG) oraz przejmowania nielegalnego ładunku bez odszkodowania.

Rezolucja wzywa również kraje G7 do lepszego egzekwowania limitu cenowego nałożonego na rosyjską ropę morską, znacznego obniżenia limitu cen ropy i rozprawienia się z lukami prawnymi wykorzystywanymi przez Rosję do przepakowywania i sprzedaży ropy i produktów naftowych po cenach rynkowych.

Podkreślono, że wpływ istniejących sankcji oraz wsparcia finansowego i wojskowego dla Ukrainy będzie nadal osłabiany, dopóki UE będzie importować rosyjskie paliwa kopalne. Posłowie wzywają zatem Unię i jej państwa członkowskie do wprowadzenia zakazu importu wszystkich rosyjskich paliw kopalnych, w tym LNG. Wskazano także potrzebę znacznie surowszego egzekwowania obecnych sankcji UE, w tekście stwierdza się również, że Unia powinna poważnie przeanalizować swoją dwustronną współpracę z krajami trzecimi, które pomagają Rosji w ich obchodzeniu, jeśli wysiłki dyplomatyczne nie przyniosą rezultatów.

Źródło: Komisja Europejska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter