Prawo, polityka

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zaskarżyła w szwedzkim sądzie administracyjnym zgodę władz Szwecji na budowę i użytkowanie gazociągu Nord Stream 2. ClientEarth argumentuje, że dokumentacja inwestora nie uwzględnia wpływu budowy na morskie ssaki.

Jak poinformowała w poniedziałek ClientEarth, skarga na decyzję władz trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego Szwecji. Przez wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji na Bałtyku ma przebiegać 510-km odcinek budowanego przez Gazprom rurociągu. Szwedzkie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Innowacji wydało zgodę na budowę i użytkowanie 7 czerwca 2018 r.

ClientEarth argumentuje, że dokumentacja inwestora dotyczącą budowy gazociągu Nord Stream 2 jest niekompletna i nieścisła, gdyż m.in. nie uwzględnia wpływu hałasu podwodnego na morświny i foki szare. Głównym źródłem hałasu będzie detonacja niewybuchów z czasów II wojny światowej, które zalegają na dnie morskim.

Fundacja przypomina, że morświn podlega ścisłej ochronie, a jego populacja w Morzu Bałtyckim liczy zaledwie 450 osobników. Dlatego, zdaniem prawników i przyrodników utrata jednego osobnika będzie miała negatywny wpływ na całą populację.

„Inwestor nie zastosował w swoim postępowaniu zasady ostrożności, wynikającej z art. 191 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zgodnie z prawem wszystkie wątpliwości oraz nawet potencjalne oddziaływania należy interpretować na korzyść środowiska, nie zaś na korzyść inwestycji” – podkreślił prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi dr Marcin Stoczkiewicz.

Zdaniem ClientEarth rosyjski rurociąg zagraża również bezpieczeństwu energetycznemu Europy i może na dziesięciolecia uzależnić kontynent od dostaw gazu ziemnego z jednego kierunku. "Budowa gazociągu Nord Stream 2 opóźnia też rozwój czystych, odnawialnych źródeł energii i zniechęca kraje takie jak Polska do rezygnacji z najbardziej szkodliwego dla ludzi i środowiska paliwa, jakim jest węgiel" – zaznaczył Stoczkiewicz.

W maju br. ClientEarth złożyła podobną skargę w Finlandii, aby powstrzymać budowę 374-km odcinka Nord Stream 2, biegnącego przez fińskie wody terytorialne. Morski odcinek rurociągu ma mieć długość około 1200 km. Według fundacji, wpłynie negatywnie na florę i faunę całego Morza Bałtyckiego.

wkr/ je/

0 BalticPipe
Chyba nie ma się co cieszyć, bo pewnie nasz Baltic Pipe będzie kolejny. Też będa niewybuchy, hałas i morświny. Z NS2 nic nie ugrają, bo budowa już trwa i nikt na tym etapie tego nie zatrzyma.
10 wrzesień 2018 : 20:10 GazS | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter