Prawo, polityka

Od początku roku wejdzie w życie cały szereg zmian w kwestii zasiłków i zapomóc socjalnych z NAV. Poniżej znajdą Państwo krótki opis, na co należy zwrócić uwagę. Nie wszystkie zmiany zostały już zatwierdzone i NAV zastrzega sobie, że informacje mogą się zmienić do 1 stycznia włącznie.

Nowy rok to nowy budżet, a tym samym nowe stawki i przepisy, z którymi warto się zapoznać.

Zasiłek dla bezrobotnych

Prawo do zasiłku w czasie urlopu

Wszystkie osoby otrzymujące dagpenger (zasiłek dla bezrobotnych) przez czas dłuższy niż 52 tygodnie mają od stycznia 2016 roku prawo do urlopu bez konieczności zrzekania się na ten czas zasiłku (w wymiarze maksymalnie 4 tygodni). Urlop można wykorzystać na raz lub jako pojedyncze dni. W tym czasie nie ma przeszkód, by wyjechać za granicę.

Z drugiej strony osoby pobierające dagpenger nie mają od stycznia co liczyć na dodatek urlopowy do zasiłku - od stycznia 2015 roku zlikwidowano.

Dłuższy czas oczekiwania w przypadku, jeśli nie mamy pracy z naszej winy

Jeśli sami zrezygnowaliśmy z pracy, straciliśmy ją ze swojej winy lub odrzuciliśmy propozycję nowego zajęcia bez ważnego powodu, na pierwszą wypłatę dagpenger będziemy musieli czekać 12 tygodni, nie 8 jak do tej pory. Jeśli sytuacja się powtórzy, czas oczekiwania wzrośnie jeszcze bardziej - aż do 26 tygodni.

Zasiłki dla samotnych rodziców

W wypadku tego świadczenia wprowadzono cały szereg zmian, m.in. drastycznie obniżono długość okresu pobierania świadczenia za granicą (z 6 miesięcy do 6 tygodni) i zaostrzono kryteria przyznawania zasiłku, jeśli samotny rodzic zwiąże się z nowym partnerem. Szczegóły można znaleźć na stronie NAV w dziale Person i zakładce Familie. Część z tych zmian dotyczy także osób pobierających rentę wdowią lub świadczenie dla osoby, która opiekowała się wcześniej członkiem rodziny.

Nowe przepisy dotyczące dodatków do zasiłków

Od 1 stycznia 2016 roku wszystko, co warto wiedzieć o dodatkach do świadczeń NAV, zostało zebrane w jedno rozporządzenie. To zgodnie z nim można starać się o dodatki na pokrycie wydatków za podróże, mieszkanie i opiekę nad dziećmi i naukę. Osoby, którym przyznano dodatki wcześniej, zachowują do nich prawo na starych zasadach, nowe obowiązują osoby składające podania po 1 stycznia. UWAGA! Od początku roku podanie wysyłane pocztą zostało zastąpione przez podanie elektroniczne wysyłane za pośrednictwem strony www.nav.no.

Zasiłek programowy

Od 1 stycznia 2016 roku zmieniają się także zasady przyznawania świadczenia dla osób biorących udział w programach aktywacyjnych. Aby otrzymać pieniądze, osoba szukająca pracy musi mieć ukończone 18 lat. Osoby, którym przyznano świadczenie przed 31 grudnia 2015 roku, podlegają regułom przejściowym i zachowują prawo do zasiłku według zasad obowiązujących do końca tego roku. 

Zmiany dotyczące zasiłków programowych zawierają też plany zaostrzenia kontroli zarówno pracodawców, jak i pracobiorców. Osoby objęte zmianami zostaną powiadomione przez NAV.

Emerytura gwarantowana dla osób z niską emeryturą wyliczoną na podstawie dochodu lub bez niej

Nowy program emerytalny będzie wprowadzany stopniowo dla osób urodzonych w latach 1954-1962. Nowa emerytura będzie składać się z emerytury wyliczonej na podstawie dochodu i emerytury gwarantowanej, przyznawanej osobom nieuprawnionym do pierwszego typu świadczenia lub uprawnionym do niskich kwot. Podstawowa stawka emerytury gwarantowanej to obecnie 162 566 NOK rocznie, zaś w przypadku stawki podwyższonej osoby do niej uprawnione otrzymają 175 739 NOK rocznie.

Zaostrzenia w kwestii zasiłku pomocniczego dla osób starszych niemieszkających długo w Norwegii

Od 1 stycznia samotne osoby pobierające zasiłek pomocniczy, dzielące mieszkanie z innymi dorosłymi, mają prawo do zasiłku w wysokości emerytury minimalnej. Osoby, które przybyły do Norwegii w ramach łączenia rodzin, i otrzymały pozwolenie na pobyt, bo osoba z rodziny (dziecko, wnuk, siostrzeniec, bratanek) zagwarantowała ich utrzymanie, straciły prawo do zasiłku. Zmiany dotyczą wszystkich osób przybyłych do Norwegii po 31 grudnia 2015 oraz wszystkich nowych podań złożonych po upływie tej daty.

Dodatek na dziecko do renty inwalidzkiej

Od 1 stycznia 2016 roku wprowadzono górną granicę wysokości dodatku na dzieci dla osób pobierających rentę inwalidzką. Granica ta będzie stopniowo zmniejszana do 2019 roku, kiedy to renta wraz z dodatkiem nie będzie mogła przekroczyć 95 % dochodu sprzed choroby. W roku 2016 kwota ta nie może być wyższa niż 110 % dochodu sprzed choroby, w roku 2017 będzie to 105 %, zaś w 2018 100 %.

Nowe stawki

Stawki dotyczące świadczeń NAV zostały zaktualizowane 1 stycznia 2016 roku. Wzrosła np. kwota tzw. „becikowego”, która wynosi teraz 46 000 NOK. Wszystkie obowiązujące stawki można znaleźć na stronie NAV w dziale NAV og Samfunn.

http://polishconnection.no/pl/

http://podatek.no/


 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0629 4.1449
EUR 4.2873 4.3739
CHF 4.5753 4.6677
GBP 5.1558 5.26

Newsletter