Porty, logistyka

W stolicy Estonii odbyło się seminarium Grupy Eksperckiej ds. Zrównoważonej Gospodarki Morskiej, organizowane w ramach przewodnictwa Estonii. Port Gdańsk i polski sektor morski reprezentował Piotr Bura, dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji.

Przedstawiciel Portu Gdańsk wziął udział w części warsztatowej - sesji na temat zielonych korytarzy transportowych oraz gromadzenia danych morskich. Mówił o działaniach portu na rzecz zrównoważonego rozwoju i wdrażaniu proekologicznych rozwiązań.

Port Gdańsk jest najszybciej rozwijającym się portem w całej Europie w ostatniej dekadzie. W swojej strategii stawia na zrównoważony rozwój portu, który jest jednym z najważniejszych węzłów transportowych w regionie bałtyckim.

- Orientacja proekologiczna realizowana jest poprzez wdrażanie narzędzi tj. wprowadzanie zniżek dla armatorów zawijających do Portu Gdańsk w oparciu o wskaźnik ESI (Environmental Ship Index), który odzwierciedla wyniki statków w zakresie osiągania niskiej emisji. Inne działania obejmują inwestycje np. w punkty odbioru ścieków statkowych, czy w przyszłości - wdrażanie technologii zasilania lądowego OPS – mówił Piotr Bura podczas seminarium.

Jak podkreślił, zielone porty to nie tylko węzły logistyczne, to bramy dla zrównoważonego handlu morskiego. Ich rola w koncepcji zielonych korytarzy morskich jest zatem kluczowa.

Seminarium było wydarzeniem towarzyszącym spotkaniu Rady Państw Morza Bałtyckiego w Tallinie, 25 - 26 września. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych Estonii obradował Komitet Wysokich Rangą Urzędników Rady (the Committee of Senior Officials), stanowiący jej organ decyzyjny. Przedstawiono kluczowe tematy, w tym listę priorytetów i planowanych prac na nadchodzący rok, w ramach estońskiej prezydencji. Ponadto przyjęto roczny raport fińskiej prezydencji w Rady za lata 2023-2024.

Rada Państw Morza Bałtyckiego, to międzyrządowa organizacja polityczna ds. współpracy regionalnej, składająca się z 10 państw członkowskich. Po raz pierwszy wszystkie demokratyczne kraje, otaczające Morze Bałtyckie są członkami NATO (ostatnio do sojuszu dołączyła Szwecja). Obecnie prezydencję w Radzie sprawuje Estonia, a od lipca 2025 r. obejmie ją Polska.

GL

Poniżej: Seminarium Grupy Eksperckiej ds. Zrównoważonej Gospodarki Morskiej. Fot.: Piotr Bura/LinkedIn

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter