PERN ogłosił przetarg na zaprojektowanie dwóch nowych zbiorników na produkty naftowe – w Koluszkach i Kawicach - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.
"PERN uruchomił postępowanie przetargowe na zaprojektowanie dwóch nowych zbiorników na produkty naftowe – w Koluszkach i Kawicach. Rozbudowa Baz Paliw jest jednym z kluczowych elementów nowej strategii rozwoju spółki, której celem jest umocnienie się na pozycji lidera w branży logistyki surowcowo-paliwowej przy jednoczesnym wzmacnianiu bezpieczeństwa paliwowego Polski" - przekazała spółka.
Objęte postępowaniem prace projektowe zakładają wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej dwóch zbiorników o pojemności 33 tys. metrów sześc. każdy, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, a także uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę oraz pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją przedsięwzięć budowlanych.
Zamówienie dotyczy dwóch lokalizacji – Bazy Paliw nr 1 w Koluszkach (jeden zbiornik) oraz Bazy Paliw nr 10 w Kawicach (jeden zbiornik). Termin składania ofert mija 3 września tego roku.
Jak przekazał PERN, nowa infrastruktura magazynowa pozwoli m.in. na bardziej elastyczny obrót paliwami, a także przechowywanie zapasów interwencyjnych, kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
PERN z siedzibą w Płocku to podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, który odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech - Schwedt i Leuna oraz za magazynowanie w swych bazach na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.
Spółka posiada na terenie kraju 19. baz paliw o łącznej pojemności ponad 2,6 mln metrów sześc. oraz 4. bazy ropy naftowej, których pojemność wynosi w sumie ponad 4,1 mln metrów sześc.
Od kilku lat PERN realizuje "Program Megainwestycji", czyli priorytetowych przedsięwzięć związanych z zarządzaną infrastrukturą krytyczną, które mają zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wśród przedsięwzięć tych jest m.in. rozbudowa i modernizacja baz paliw, w tym ich pojemności oraz w zakresie infrastruktury kolejowej.
W ostatnim czasie spółka informowała, że w tegorocznych planach "ma łącznie około 400 nowych zadań", zarówno z planu inwestycyjnego, jak i planu remontów, przy czym przewidywane w tym czasie nakłady na inwestycje rzeczowe mają wynieść tam prawie 450 mln zł, a na remonty około 90 mln zł.