Przeładunki ropy naftowej w Naftoporcie na koniec 2023 r. przekroczą 36 mln ton - poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska - Trzeciakowska. Po trzech kwartałach tego roku wyniosły one 27,4 mln ton.
Naftoport należący do PERN-u pracuje pełną mocą zapewniając Polsce bezpieczeństwo paliwowe i pełną dywersyfikację kierunków dostaw. Po 3 kwartałach 2023 to ponad 340 zbiornikowców i 27,4 mln ton ropy naftowej i paliw - przeszło 2 mln ton więcej niż w całym – dotąd rekordowym 2022 - poinformowała w środę na platformie X dawniej Twitter pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Dodała, że prognozy na koniec roku "przekraczają 36 mln ton (versus 12-14 mln ton jeszcze 5 lat temu)".
Głównym odbiorcą ropy naftowej w Polsce jest Orlen. Koncern podaje, że w ramach strategii dywersyfikacji buduje swój portfel importowy w oparciu o dostawy ropy naftowej pochodzącej z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej. Zaznaczono, że kluczowym partnerem koncernu jest obecnie Saudi Aramco, największy producent ropy naftowej na świecie.
W 2022 r. ORLEN i Saudi Aramco podpisały strategiczne porozumienie o współpracy, które m.in. zapewnia polskiej spółce dostawy ropy naftowej w ilości wystarczającej, aby pokryć ok. 45 proc. łącznego zapotrzebowania wszystkich rafinerii Orlenu - podała spółka. (PAP)
autorka: Anna Bytniewska