2,5 roku trwała modernizacja systemu oświetlenia w Porcie Gdańsk. Jej celem była min. poprawa parametrów technicznych oświetlenia, a także oszczędności związane z bieżącą eksploatacją.
Do niedawna na terenie Portu Gdańsk przeważało oświetlenie wykonane w technologii wykorzystującej m. in. rtęciowe, wysokoprężne sodowe oraz metalohalogenkowe źródła światła. Takie rozwiązanie było nie tylko droższe w eksploatacji, ale również nieekologiczne.
Decyzja o przeprowadzeniu kompleksowej modernizacji systemu oświetlenia Portu Gdańsk zapadła w 2018 r. Najpierw na zlecenie ZMPG SA wykonano Audyt Oświetlenia Portu Gdańsk, w trakcie którego dokonano inwentaryzacji 1121 sztuk opraw oświetleniowych wraz z ich siecią zasilającą. Następnym krokiem było opracowanie Program Funkcjonalno-Użytkowego (PFU) modernizacji systemu, który był podstawą do zaprojektowania i wykonania tej inwestycji. Wymiana oświetlenia trwała od grudnia 2019 r. i zakończyła się wiosną 2022 r.
Przedsięwzięcie polegało na modernizacji systemu oświetleniowego na terenie administrowanym przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Obejmowało swoim zakresem m. in.: wymianę ponad tysiąca opraw sodowych i rtęciowych na oprawy LED, wymianę blisko 300 słupów wraz z wysięgnikami, wymianę 3 starych wież kratowych na nowoczesne maszty stalowe a także wdrożenie systemu zarządzania oświetleniem. Oznacza to dla nas realne oszczędności, a przy tym pozytywny wpływ na środowisko – wylicza Kamil Tarczewski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.
Wszystkie zainstalowane oprawy zostały wyposażone w źródła światła typu LED. Ich moc w stosunku do starych opraw obniżono o ok. połowę (z ok. 360 kW na ok. 180 kW), co dało oszczędności na poziomie 50 proc. Pracują one pod nadzorem systemu sterowania i monitoringu City Touch. To platforma internetowa służąca do zarządzania oświetleniem. Pozwala na kontrolowanie zużycia energii, dopasowuje ilość światła do danego miejsca, pory dnia oraz warunków atmosferycznych.
rel (Port Gdańsk SA)