Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę dla gazociągu Kolnik-Gdańsk, który jest jedną z części projektu FSRU Onshore.
Gazociąg Kolnik-Gdańsk to jeden z trzech odcinków gazociągów lądowych, wchodzących w skład projektu FSRU. Będzie miał długość ok. 35 km, średnicę DN1000 i ciśnienie 8,4 MPa. Zapewni on możliwość przesłania w rejon centralnej Polski gazu, który zostanie wcześniej odebrany i poddany regazyfikacji w pływającym terminalu FSRU, zlokalizowanym w Zatoce Gdańskiej.
Uzyskaliśmy pierwszy z trzech kompletów pozwoleń na budowę, wymaganych na ok. 250 kilometrowym odcinku lądowym projektu FSRU. Po zakończeniu procesu pozwoleniowego i wyborze wykonawców planujemy niezwłocznie przystąpić do rozpoczęcia prac budowlanych na tej inwestycji – powiedział Tomasz Stępień, prezes zarządu Gaz-System.
Gazociąg będzie przebiegał przez 5 gmin w województwie pomorskim: miasto Gdańsk, Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Suchy Dąb oraz Pszczółki. Wraz z gazociągiem przyłączeniowym wysokiego ciśnienia powstanie również stacja pomiarowa FSRU oraz światłowód.
W skład części lądowej FSRU (tzw. onshore) wchodzą, oprócz gazociągu Kolnik - Gdańsk, jeszcze dwa: Gardeja - Kolnik o długości ok. 86 km oraz Gustorzyn – Gardeja o długości ok. 128 km. Aktualnie oba są w fazie projektowej.
Kolnik - Gdańsk
Podstawowe parametry i opis inwestycji:
gazociąg wysokiego ciśnienia,
średnica: 1000 mm,
ciśnienie robocze: 8,4 MPa,
długość: ok. 35 km.
Budowa gazociągu relacji Kolnik-Gdańsk jest bezpośrednio związana z realizacją Programu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), w ramach którego planowane jest posadowienie w rejonie Gdańska pływającego terminalu LNG, służącego do odbioru dostarczanego drogą morską skroplonego gazu ziemnego.
Zakończenie inwestycji planowane jest w 2025 roku. Gazociąg będzie przebiegał przez pięć gmin w województwie pomorskim: m. Gdańsk, Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Suchy Dąb, Pszczółki.
rel (Gaz-System)