Porty, logistyka

Gaz z wynajętego w Holandii terminalu LNG sprawi, że należące do Czech zapasy tego surowca wystarczą na dodatkowe półtora do dwóch miesięcy - powiedział we wtorek w Pradze czeski minister przemysłu Josef Sikela. Zbiorniki z gazem są obecnie wypełnione w około 77 proc., co pokryje zużycie do stycznia 2023 r. Dzięki terminalowi Czechy będą miały zapewniony surowiec do marca.

Sikela wyraził nadzieję, że zadziała solidarność europejska. Czeskie Zakłady Energetyczne (CzEZ) - największa czeska spółka energetyczna, która jest zależna od państwa - zabezpieczyła już trasy transportowe dla maksymalnie 3 mld m sześc. gazu, co pozwoli zmniejszy zależność od rosyjskiego gazu o około jedną trzecią.

CzEZ w imieniu państwa czeskiego uczestniczył w aukcji na wykorzystanie holenderskiego terminalu, który zlokalizowany jest w Eemshaven na północy Holandii (FSRU wyczarterowany od Exmar przez Gasunie, ustawiony jako pływający terminal EmsEnergyTerminal w porcie holenderskim Eemshaven blisko granicy niemieckiej). Prezes spółki Daniel Benesz powiedział, że dzierżawa będzie kosztować dziesiątki milionów euro rocznie, ale dokładna kwota nie została ujawniona.

CzEZ prowadzi obecnie negocjacje z różnymi dostawcami LNG, aby zabezpieczyć jak najwięcej surowca na nadchodzący sezon grzewczy. Przewiduje się, że terminal zostanie oddany do użytku w połowie września.

Z Pragi Piotr Górecki

Fot.: Gasunie; Exmar 

Czarterowany przez Gasunie od Exmar FSRU ustawiony jako terminal w Ems - to na nim Czeci zarezerwowali część zdolności regazyfikacyjnej re
Czarterowany przez Gasunie od Exmar FSRU ustawiony jako terminal w Ems - to na nim Czeci zarezerwowali część zdolności regazyfikacyjnej re

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter