14 lutego 2022 r. w Porcie Gdynia rozpoczęły się dwutygodniowe ćwiczenia, mające na celu sprawdzenie mechanizmów zarządzania kryzysowego oraz podnoszenie poziomu wyszkolenia zespołów pies-przewodnik.
Ćwiczenia "Cerber" były kolejnymi dużymi ćwiczeniami z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego organizowanymi przez Port Gdynia. Od kilku lat staramy się, aby układane przez nas scenariusze były jak najbardziej zbliżone do sytuacji kryzysowych, z którymi rzeczywiście możemy spotkać się w porcie.
Budujące jest, że do każdych kolejnych ćwiczeń dołączają nowi partnerzy co pozwala nam poszerzyć spektrum działań. Niezwykle ważny jest dla nas również fakt, że pomagamy się szkolić służbom, których pomocy może potrzebować każdy z nas - Kacper Synowiecki, dyrektor ds. bezpieczeństwa i monitoringu w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia SA.
Przeprowadzenie ćwiczeń było inicjatywą Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA oraz firm działających na terenie Portu Gdynia: Gdynia Container Terminal oraz Stena Line, przygotowaną we współpracy z Polskim Związkiem Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.
Ćwiczenia pod kryptonimem Cerber były jednymi z ciekawszych szkoleń dotyczących bezpieczeństwa oraz najbardziej nieprzewidywalnymi ze względu na uczestnictwo psów szkolonych do pracy z różnymi służbami.
Program szkolenia podzielony został na 3 grupy tematyczne: poszukiwanie materiałów pirotechnicznych, narkotyków i tytoniu oraz trening z psami gryzącymi.
Na terenie jednostki SAR, terminalu GCT, na statku Stena Spirit oraz w Portowej Straży Pożarnej podłożono materiały w celu przeszkolenia psów poszukujących narkotyki oraz tytoń.
Na terminalu promowym Stena Line przeprowadzono działania z Grupą Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto. Podczas działań wykorzystane zostały psy poszukujące ludzi, oraz pozoranci.
Staramy się organizować nasze szkolenia tak, aby z jednej strony jak najbardziej były zbliżone do sytuacji, w których mogą się one znaleźć w trakcie codziennej służby. A z drugiej pragniemy zapewnić różnorodność środowisk, w których zespoły ćwiczą - Mariusz Lis, prezes Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.
Port morski okazał się być również nowym miejscem dla zespołów psów. Infrastruktura oraz zajęcia przeprowadzane na terenie portu jak i na pokładach jednostek pływających zarówna dla psów jak i ich opiekunów stanowiły zupełnie nowe doświadczenie. Było to trudne, chociażby z uwagi na stalowe pokłady statków, ciasne przestrzenie, zupełnie nowe nieznane wcześniej zapachy.
W zjazdach biorą udział przedstawiciele środowiska kynologicznego wszystkich służb mundurowych działających na terenie RP, których nadrzędnym celem jest ochrona granic Polski oraz zapewnienie bezpieczeństwa jej obywateli.
Jako prezes PZIiPPS pragnę zaznaczyć, że od samego początku spotykamy się z szeroko idąca uprzejmością, życzliwością oraz nieograniczoną pomocą ścisłego Zarządu Portu jaki i osób odpowiedzialny za bezpieczeństwo na jego terenie przy organizacji naszego szkolenia. Jest mi niezmiernie z tego powodu miło i napawa optymizmem, że kolejne lata przyniosą realizację wspólnych niezapomnianych projektów, dla których nadrzędną istotą będzie poczucie bezpieczeństwa na terenie portu oraz terenu przyległego - prezes PZIiPPS, Mariusz Lis.
Jeden ze scenariuszy ćwiczeń, przygotowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA, realizowany były zgodnie z wymogami ISPS Code. Działania przewidywały kompleksową akcję służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz późniejszą akcję ratowniczo-gaśniczą.
Zdarzeniem inicjującym było zrzucenie, z drona, improwizowanego ładunku wybuchowego na terenie Stena Line i GCT. Jednocześnie do akcji ruszyły agencje ochrony ZMPG SA oraz zagrożonych terminali w celu ewakuacji pracowników terminali oraz w poszukiwaniu operatora drona oraz Portowa Straż Pożarna, której zadaniem było opanowanie rozprzestrzeniającego się pożaru. Następnie na teren działań weszły grupy pracujące z psami. Gdy teren został oczyszczony do pracy przystąpiła Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK, która udzieliła niezbędnej pierwszej pomocy wszystkim rannym.
Ćwiczenia Cerber były okazją do zacieśnienia współpracy pomiędzy ZMPG SA a terminalami działającymi na jego terenie w kwestiach bezpieczeństwa, ale także z pasjonatami i profesjonalistami w szkoleniach psów służbowych, które spełniają bardzo ważną rolę w dbaniu o bezpieczeństwo obywateli.
rel (ZMP Gdynia)