Porty, logistyka

PG podpisała kolejne umowy o współpracy w ramach międzynarodowego projektu InSecTT. Dzięki porozumieniu z Portem Morskim Gdańsk i Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy u obydwu partnerów wdrażane będą autorskie technologie naukowców PG, w tym innowacyjne systemy Internetu Rzeczy, wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Współpraca umożliwi poprawę bezpieczeństwa, ograniczanie kosztów i wsparcie efektywności działań obydwu portów.

Projekt InSecTT* (Intelligent Secure Trustable Things), którego łączna wartość to ok. 44 mln euro, to międzynarodowa inicjatywa badawcza powstała w oparciu o program Horyzont2020. W jej skład wchodzą najważniejsze firmy i instytucje naukowe z całej Europy, które rozwijają bezpieczne systemy IoT (tzw. Internetu Rzeczy), wspierane rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji.

PG jest jednym z liderów obszaru wdrożeń w tym projekcie, a także dostawcą komponentów i autorskich rozwiązań technologicznych. Wcześniej, na początku lipca, naukowcy PG z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG) oraz władze wydziału zawarli umowę o współpracy w tym projekcie z Urzędem Morskim w Gdyni. Teraz do grona partnerów dołączyły jeszcze: Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy oraz Port Morski Gdańsk, z którymi porozumienia podpisane zostały kolejno 12 i 13 sierpnia 2020 r.

W kierunku poprawiania efektywności

Port Morski w Gdańsku jest jednym z kluczowych portów na Bałtyku i w sierpniu 2020 roku awansował również do pierwszej dwudziestki portów europejskich. Zaproponowane przez Politechnikę Gdańską rozwiązania wpisują się w aktualne trendy budowania przewag w obszarach portowych poprzez zastosowanie technologii cyfrowych.

Rozwijane przez nas systemy energooszczędnych sensorów i znaczników dla rozwiązań IoT mogą być instalowane w różnych miejscach infrastruktury portowej. Dostarczą ogromnych ilości danych, które analizowane będą m.in. z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji – mówi Łukasz Szczygielski pracownik Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej (WETI PG) i koordynator prac wdrożeniowych w gdańskim porcie w ramach projektu InSecTT. – Dodatkowe wykorzystanie opracowanych w naszym zespole anten rekonfigurowalnych pozwoli na wyznaczanie pozycji sensorów i znaczników bez wykorzystania systemu GPS, co pozwoli na ograniczenie kosztów przyszłych wdrożeń i jednocześnie zabezpieczy dodatkowo system przed potencjalnymi atakami cybernetycznymi – dodaje.

Z nawiązanej współpracy z PG i transferu technologii i kompetencji jej naukowców cieszą się również władze gdańskiego portu.

Poprzez analizę zebranych danych przez urządzenia Politechnik Gdańskiej i zbudowanych przez naukowców PG na ich podstawie wielopoziomowych raportów analitycznych będziemy mogli lepiej zarządzać posiadanymi aktywami – mówi Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu Portu Gdańsk. – Optymalizacja wykorzystania oraz sposób eksploatacji maszyn i urządzeń zaangażowanych w manipulowanie ładunkiem przekłada się w ostateczności na zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności rynkowej podmiotów, które realizują tego typu operacje. Nie można pomijać też aspektów dotyczących bezpieczeństwa, kosztów ubezpieczenia, czy korzyści wynikających z przewidywania i zapobiegnia awariom sprzętu.

Wcześniej, w pierwszej połowie lipca, naukowcy PG podpisali podobne porozumienie o współpracy w ramach projektu InSecTT z Urzędem Morskim w Gdyni. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

*Politechnika Gdańska to lider jednego z kluczowych obszarów wdrożeń programu InSecTT, ważny dostawca komponentów radiowych i antenowych dla bezprzewodowych systemów wbudowanych, wzbogaconych o sztuczną inteligencję, a także animator działań mających na celu włączanie studentów, młodych naukowców i polskie firmy do współpracy w projekcie.

rel (Politechnika Gdańska)

0 innowacyjne technologie wdrażane przez (jakoby) naukowców z PG
Aby to tylko nie wyglądało jak "armaty na wróble"... Przecież Ci jakoby naukowcy "bawią" się problemem, który sami stwarzają.
Żadne dobro z tego nie wynika, poza osobistymi dobrami jak doktoraty i różne nagrody/granty.!!!
27 sierpień 2020 : 08:24 wacwac | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter