Porty, logistyka

Z inicjatywy Marka Gróbarczyka - ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Port Gdynia i Port Gdańsk łączą siły w walce z koronawirusem. Rozpoczęta przez Port Gdynia akcja: „dzielmy się dobrem” rozwija się o kolejną, istotną z punktu widzenia przeciwdziałania narastającej fali zachorowań w Polsce, inicjatywę zakupu 4 szt. analizatorów do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2, stanowiących wyposażenie laboratoriów.

Pierwsze urządzenie zostało przekazane do laboratorium Szpitalowi w Wejherowie, kolejne zaś trafią do placówek w Gdyni, Gdańsku i Kościerzynie.

Intensyfikujemy działania w walce z koronawirusem ponieważ realne wsparcie służby zdrowia możliwe jest tylko wtedy gdy będziemy działać kompleksowo. Po respiratorach, zaangażowaliśmy w kolejną inicjatywę, tym razem z obszaru diagnostyki. Nie ustajemy w naszych staraniach wspierających służbę zdrowia, dlatego w ramach działań profilaktycznych, przygotowaliśmy naklejki z grafiką i hasłem uświadamiającym zachowanie odpowiedniego 2- metrowego dystansu, które będą kolportowane np. do sklepów czy punktów usługowych – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Szpitale i personel medyczny potrzebują naszego wsparcia tu i teraz. Dlatego niesiemy pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Doceniamy ogromny trud i odwagę służby zdrowia, jaką wykazują się każdego dnia w walce z epidemią. To trudny i wymagający czas dla nas wszystkich. Jesteśmy razem w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo naszego kraju - mówi Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk SA.

Za pomocą zakupionych urządzeń możliwa będzie diagnoza koronawirusa w laboratoriach metodą genetyczną PCR w systemie zamkniętym, bez ryzyka narażania personelu medycznego w bezpośrednim kontakcie z wirusem. Aparaty umożliwią wykonanie 20 testów na dobę, a ich przepustowość to jeden test na godzinę. W odróżnieniu od testów kasetkowych identyfikują one materiał genetyczny, czyli obecność wirusa.

Aparaty ułatwią walkę z koronawirusem, gdyż nie będzie potrzeby transportowania próbek ze szpitala do laboratorium, szczególnie w przypadku szpitala zakaźnego, gdzie będzie wykonywane badanie na miejscu. Dzięki temu rozwiązaniu skróci się czas oczekiwania na wynik, a co za tym idzie, zmniejszy się prawdopodobieństwo nowych zachorowań. Wyposażenie laboratoriów służyć będą również do innych badań. Dają one możliwość wykonywania szeregu innych testów, które będą mogły służyć również po zakończeniu pandemii. Stanowi to wartość dodaną w ramach tej akcji, albowiem zakupiony sprzęt wspierać będzie szpitale przy diagnostyce innych jednostek chorobowych.

rel (Port Gdynia SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter