Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał w czwartek list intencyjny z Zarządem Morskiego Portu Gdynia w obszarze współpracy zmierzającej do zwiększenia dynamiki rozwijającego się eksportu zbóż od polskich producentów.
Podpisana właśnie umowa pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a Portem Gdynia umożliwi efektywniej wykorzystać potencjał Portu oraz usprawnić współpracę, pozwalając polskiemu rolnictwu wyjść na głębokie wody. Port Gdynia poprzez znakomite skomunikowanie z prawie całą Polską sytuuje go w wyjątkowej pozycji dla zwiększenia eksportu polskich produktów rolnych - powiedział obecny na podpisaniu Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Podpisanie listu intencyjnego z Zarządem Morskiego Portu Gdynia ma na celu stworzenie warunków służących obsłudze strumienia ładunków z płodami rolnymi eksportowanymi poza granice Polski z wykorzystaniem infrastruktury portów morskich oraz kolejowej.
W Porcie Gdynia funkcjonują terminale zbożowe, które posiadają doskonałe warunki do świadczenia usług realizowanych w standardach HACCP and GMP+B3 w odniesieniu do jakości i bezpieczeństwa obrotu ładunków.
Dysponują one powierzchnia magazynową o pojemności co najmniej 71 tys. ton, w skład której wchodzą magazyny płaskie, silosy i elewatory zbożowe.
W strategii Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na najbliższe lata, planowana jest przebudowa nabrzeży, która zwiększy zdolności w obszarze obsługi statków eksportujących polskie zboże – powiedział Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Krajowy Ośrodek Rolnictwa we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz grupą kapitałową Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie realizuje projekt Platforma Żywnościowa, który ma na celu utworzenie platformy handlu w formie elektronicznej giełdy towarowej dla eksporterów produktów polskiego rolnictwa, o czym więcej we wcześniejszym materiale: Krajowe rolnictwo bliżej polskich portów morskich.
rel (ZMP Gdynia), PBS