Porty, logistyka

Ostatni sztorm na Bałtyku, który dał się po raz kolejny we znaki właścicielom jednostek zacumowanych w puckiej marinie, pokazał, jak bardzo potrzebna jest inwestycja, która ochroniłaby port w Pucku oraz znajdujące się tam jednostki pływające. Plan jest i co najważniejsze działamy – mówią urzędnicy z miejskiego ratusza.

Gmina Miasta Puck ma gotową dokumentację projektowo-kosztorysową i raport oceny oddziaływania na środowisko dla rozbudowy i przebudowy portu w Pucku. Projekt zakłada rozwój funkcji rybackich, turystycznych i żeglarskich.

W ramach projektu Gmina Miasta Puck przygotowała dwuetapową dokumentację projektową. Etap I obejmuje budowę części Falochronu Północnego, który osłoniłby Basen Rybacki przed nadmiernym zafalowaniem, budowę stałego pomostu połączeniowego wraz z trzema pomostami pływającymi dla jachtów (98 miejsc) oraz przygotowaniem nasady zaplecza portu. 

Powyższe zadanie jest jedną z 20 rekomendowanych inwestycji w ramach przedsięwzięcia strategicznego województwa pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”, a jego realizacja jest planowana przy współudziale środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Etap II obejmuje z kolei dokończenie budowy Falochronu Północnego dla osłony Basenu Rybackiego, wystawienie 2 pomostów pływających dla jachtów po wschodniej stronie pomostu dojściowego (108 miejsc), budowę przedłużenia Falochronu Wschodniego, dokończenie budowy nasady zaplecza portu oraz budowę nowych miejsc parkingowych i zimowania jachtów.

W ramach tego etapu powstać ma obiekt z przeznaczeniem treningowym i regatowym, z możliwością rozgrywania zawodów rangi mistrzostw krajowych i międzynarodowych w żeglarstwie i sportach motorowodnych w konkurencjach olimpijskich, nieolimpijskich, w kategorii seniorów, młodzieży i juniorów. Plan inwestycji poparł Polski Związek Żeglarski. Planuje się, że pucki obiekt miałby pełnić jedną z głównych baz szkoleniowych kadry PZŻ. Finansowanie tego etapu miałoby pochodzić z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Aby inwestycje realizowane przez Gminę Miasta Puck były bezpieczne, konieczna jest także budowa Falochronu Osłonowego, za którą odpowiada Urząd Morski w Gdyni. W tym przypadku również prace związane z dokumentacją są mocno zaawansowane. Inwestycja miałaby być zrealizowana z funduszy rybackich.

Planowane inwestycje mają sprawić, że Puck, od lat chętnie odwiedzany przez żeglarzy i miłośników sportów wodnych, mógłby stać się jeszcze bardziej atrakcyjny i co ważne byłby w stanie zaoferować nowoczesną bazę sportową, o wiele większą niż dotychczas. Nowe falochrony pozwolą na zabezpieczenie infrastruktury portowej i sprzętu w razie niekorzystnych warunków pogodowych. Brak bezpieczeństwa jest dzisiaj największą bolączką wodniaków, bowiem na pozór spokojne wody Zatoki Puckiej, niejednokrotnie były przyczyna zniszczeń w puckiej marinie.

Rozbudowa portu to dobra wiadomość, jednak pierwsze efekty będą widoczne najwcześniej w 2018 roku.

Wizualizacje ukazujące jak będzie wyglądał port w Pucku po przebudowie, plany i etapy prac oraz widok portu dziś - zobacz w galerii zdjęciowej u góry.

LEW

0 Projekt ok
tylko małe pytanko czy w tym nowym porcie znajdzie się nabrzeże dla statków białej floty ?
09 grudzień 2016 : 17:19 taka prawda | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter