Porty, logistyka

Profesjonalna i wykwalifikowana kadra nowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu będzie chronić nie tylko terminal LNG, ale także całą prawobrzeżną część miasta. W piątek, 28 października odbyło się uroczyste otwarcie obiektu oraz nadanie sztandaru.

Budowa i wyposażenie obiektu w profesjonalny sprzęt to koszt około 20 milionów złotych. Prace rozpoczęto w połowie 2015 roku.

- Sfinansowanie budowy oraz zakupu wyposażenia nowej jednostki straży pożarnej w Świnoujściu przez GAZ-SYSTEM i Polskie LNG to przykład odpowiedzialności społecznej spółek eksploatujących Terminal LNG - tłumaczy Artur Zawartko, wiceprezes spółki GAZ-SYSTEM.

Konieczność utworzenia zawodowej straży pożarnej w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu wynikała z planów bezpieczeństwa w zakresie jego eksploatacji. Początkowo miała je jednak zapewniać Zakładowa Straż Pożarna, zlokalizowana na terenie inwestycji.

W wyniku konsultacji z interesariuszami projektu, społecznością lokalną i samorządem Świnoujścia zdecydowano się powierzyć zadanie ochrony przeciwpożarowej terminalu LNG Państwowej Straży Pożarnej.

- Przekazanie zadań i obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego profesjonalnej kadrze, szkolonej do prowadzenia efektywnych działań ratowniczych, to gwarancja pełnego bezpieczeństwa - tłumaczy st. bryg. mgr inż. Jacek Staśkiewicz, Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP.

- Skorzystają na tym także mieszkańcy prawobrzeża miasta, którzy będą mieli poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu posiadania niezawodnego oddziału interwencyjnego, zlokalizowanego na miejscu i niezależnego od przeprawy promowej - dodaje Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Prawobrzeże od kilku lat miało jedynie Posterunek PSP. Pełniło w nim służbę tylko kilku strażaków na zmianie. Do pomocy wzywane były jednostki z wyspy Uznam lub z sąsiednich Międzyzdrojów. W nowej jednostce zlokalizowana będzie także świnoujska siedziba Komendy Miejskiej PSP. Pracować tam będzie 17 strażaków.

- Czas dojazdu z nowej jednostki do terminalu, w najgorszym wariancie, czyli przy oblodzeniu dróg i gęstej mgle, szacujemy na maksymalnie 3 minuty - wyjaśnia Witold Kalisz, Komendant Miejski PSP. - Jako formacja przeznaczona do walki z pożarami i innymi zagrożeniami na terenie Świnoujścia, JRG na Warszowie będzie mogła podejmować, organizować i prowadzić skuteczne działania.

Fakty nt. Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej:

- Projekt budowlany terminalu LNG przewidywał utworzenie na terenie inwestycji Zakładowej Straży Pożarnej (4 osoby na zmianie dysponujące jednym ciężkim samochodem gaśniczym);
- Strażnica JRG zostanie wyposażona w sprzęt ratowniczo gaśniczy:
- Ciężki Samochód Ratowniczo Gaśniczy - SCANIA z napędem 6x6, 8 tys. litrów wody, z całym wyposażeniem.
- Zdalnie sterowany agregat proszkowy 250 kg proszku gaśniczego.
- Samochód Rozpoznawczo Ratowniczy ISUZU wyprodukowany przez firmę Marvel z Łodzi.
- Średni Samochód Ratowniczo Gaśniczy - 2,5 tys. litrów wody.
- Średni Samochód Ratowniczo Gaśniczy z modułem proszkowym - 2,5 tys. litrów wody i 750 kg proszku gaśniczego.
- Samochód - nośnik kontenerów z kontenerem środka pianotwórczego – 10 ton środka.
- Drabina o wysokości 42 m z łamanym przęsłem marki MAGIRUS (dotychczas w Polsce jest taka jedna w Łodzi).
- Specjalny samochód kwatermistrzowski – do przewozu sprzętu na teren akcji.
- Specjalny samochód transportowy – do przewozu sprzętu na teren akcji.
- Pompa pożarnicza na przyczepie o wydajności 4 tys. litrów na minutę.

rel (Gaz-System)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter