Spółki projektowe należące do Polenergii i firmy Equinor Wind Power, zajmujące się budową morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 podpisały w piątek umowy na wykonanie narzutów kamiennych z holenderską firmą Van Oord Offshore Wind - poinformowała w piątek Polenergia.
"W ramach umów wykonawca zobowiązany jest do zapewnienia transportu kamieni i wykonania narzutów kamiennych, które zabezpieczą fundamenty turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych, a także kabli wewnętrznych i kabli eksportowych (...). Zakres umów zawiera również prace inżynieryjne, zapewnienie statków, wykonanie badań przed i po wykonaniu narzutów kamiennych" - wskazano w raporcie bieżącym.
Jak podała Polenergia, łączne wynagrodzenie wykonawcy zostało wstępnie określone na kwotę ok. 96 mln euro, z czego 52,5 mln obejmują koszty narzutów na farmie Bałtyk 2, a ok. 43,5 mln - Bałtyk 3.
"Każdy dzień i każdy kontrakt przybliżają nas do realizacji projektów offshore na Morzu Bałtyckim. Podpisana właśnie umowa zapewni, że ważne elementy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 zostaną zabezpieczone na morskim dnie, by energia mogła popłynąć dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych. Przed nami jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To da nam zielone światło do rozpoczęcia budowy tych farm" – wskazał prezes Polenergii Adam Purwin, cytowany w komuniacie spółki.
Z kolei jak dodał cytowany w komunikacie prezes Equinor Polska Michał Jerzy Kołodziejczyk, realizacja umowy pozwoli zabezpieczyć fundamenty turbin wiatrowych, morskich stacji transformatorowych oraz trasy kabli wewnętrznych i tych łączących farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 z polską siecią elektroenergetyczną na odcinku morskim.
"Zabezpieczy to infrastrukturę podwodną przed procesami erozyjnymi oraz ma na celu zapobieganie uszkodzeniom kabli" – zaznaczył.
Equinor i Polenergia mają wspólnie na polskim Bałtyku trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk, o łącznej mocy do 3 GW. Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, powstają w ramach I fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Farmy powstaną w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z nich ma popłynąć do sieci w 2027 r., komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 r.
Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna, w skład której wchodzą spółki działające w obszarze wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych i niskoemisyjnych gazowych źródeł, a także dystrybucji i obrotu oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów detalicznych i biznesowych. Powstała w wyniku konsolidacji dwóch grup aktywów kontrolowanych przez Kulczyk Holding: Polish Energy Partners Grupy Polenergia.
Equinor, dawniej Statoil, to norweski koncern wydobywczy zajmujący się również pozyskiwanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.