Polenergia podpisała z Bankiem Gospodarstwa krajowego (BGK) umowę pożyczki, w ramach której otrzyma do 750 mln zł na projekty budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 - poinformowała w środę Polenergia.
Zarząd Polenergii poinformował, że 18 grudnia spółka zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę pożyczki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach inwestycji G3.1.5 "Budowa morskich farm wiatrowych", na podstawie której BGK udzielił spółce pożyczki do kwoty 750 mln zł.
Jak zaznaczono w komunikacie, pożyczka może zostać wykorzystana przez spółkę wyłącznie w celu finansowania lub refinansowania kosztów kwalifikowalnych projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 oraz Bałtyk 3, obejmujących m.in. wydatki dotyczące części morskiej projektów, z wyłączeniem podatku VAT, kosztów finansowych oraz poniesionych przed 1 lutego 2022 r.
Dodano, że spółka przeznaczy środki pozyskane z pożyczki wyłącznie na wniesienie lub zabezpieczenie wkładów pieniężnych do projektów.
Polenergia zaznaczyła, że pożyczka zostanie udostępniona do wykorzystania od daty spełnienia standardowych dla finansowań bankowych warunków zawieszających określonych w Umowie.
Data ostatecznej spłaty pożyczki przypada we wcześniejszej z następujących dat: data przypadająca 5 lat od dnia pierwszej wypłaty pożyczki, lub 30 stycznia 2030 r., przy czym pożyczka może być wykorzystana najpóźniej do 30 czerwca 2025 r. - przekazała spółka. Dodała, że oprocentowanie pożyczki kalkulowane będzie na bazie zmiennej stopy procentowej opartej na odpowiedniej stopie WIBOR powiększonej o marżę.
Zaznaczono też, że pożyczka zostanie udzielona na warunkach rynkowych i nie będzie stanowić pomocy publicznej.
Zarząd Polenergii podkreślił, że pożyczka nie jest zabezpieczona na żadnym składniku majątku spółki ani Grupy Polenergia.
Polenergia w 2018 r. podjęła współpracę z Equinor, zakładającą wspólną realizację projektów MFW Bałtyk 2 oraz MFW Bałtyk 3. W grudniu 2019 r. podpisała umowę o współpracy przy realizacji projektu MFW Bałtyk 1. Spółka podaje, że łączna moc tych projektów to 3 tys. MW. Maja one pozwolić na zasilenie 4 mln gospodarstw domowych.
Jak informuje Polenergia na swoich stronach internetowych, ostateczna decyzja inwestycyjna dla projektów MFW Bałtyk 2 oraz MFW Bałtyk 3 jest planowana na rok 2025, co umożliwi dostarczenie pierwszej energii elektrycznej do sieci w 2027 r.
Teraz już wiecie Państwo jak "pierze" się oficjalnie kasę wytworzoną z powietrza przez żymskie banki.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.