Spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen szuka podmiotów, które mogłyby świadczyć usługi doradztwa technicznego w zakresie projektów morskich farm wiatrowych i innych powiązanych inwestycji. Oferty w ramach wszczętego w tej sprawie postępowania zakupowego można składać do 18 grudnia - podano w ogłoszeniu.
Przedmiotem zakupu będą usługi doradcze związane z realizacją projektów morskich farm wiatrowych i innych powiązanych inwestycji - zapowiedział w opublikowanej dokumentacji Orlen Neptun.
Spółka Grupy Orlen wyjaśniła jednocześnie, że poszukiwane doradztwo obejmować ma wszystkie zagadnienia techniczne inwestycji - zarówno w części morskiej, jak i lądowej farm wiatrowych - od prac koncepcyjnych, poprzez wstępne, a następnie szczegółowe projektowanie, aż po etap budowy.
W ogłoszeniu podkreślono, że wybrani w postępowaniu zakupowym wykonawcy będą prowadzili doradztwo techniczne w ramach umowy dla wszystkich spółek z grupy Orlen Neptun. Umowa taka - jak uściślono - w każdym przypadku będzie miała charakter ramowy, przy czym istniała będzie możliwość przystąpienia do niej spółek Orlen Neptun II do XI.
Jak wskazał Orlen Neptun, oferty w postępowaniu zakupowym można składać do 18 grudnia.
W październiku 2023 r. Grupa Orlen otrzymała 5 nowych lokalizacji pod budowę farm wiatrowych na Bałtyku o szacowanej łącznej mocy około 5,2 GW. Cztery z tych obszarów położone są na Ławicy Odrzańskiej, natomiast piąty znajduje się przy Ławicy Słupskiej, sąsiadując z miejscem, gdzie w 2026 r. ma rozpocząć pracę budowana obecnie farma wiatrowa Baltic Power o mocy do 1,2 GW, wspólne przedsięwzięcie Orlenu i kanadyjskiego Northland Power.
Według Orlen Neptun, właśnie w rejonie Ławicy Słupskiej ma powstać jej farma wiatrowa Baltic East o mocy około 1 GW, co umożliwić ma dostarczanie czystej energii dla 1,25 mln gospodarstw domowych w Polsce.
W ostatnim czasie Orlen Neptun ogłosił postępowanie na wykonanie koncepcji wielobranżowej z programem funkcjonalno-użytkowym dla budowy bazy serwisowej na potrzeby obsługi morskiej farmy wiatrowej przy Ławicy Słupskiej. Jak wyjaśniła spółka Grupy Orlen, chodzi o dokumentację przedprojektową utworzenia bazy operacyjno-serwisowej pozwalającej na szybkie dotarcie w rejon farmy Baltic East.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.
Koncern informował wcześniej, że według strategii do 2030 r., planowane tam w tym czasie nakłady inwestycyjne miałyby wynieść ponad 320 mld zł, z czego ok. 40 proc. na „zielone inwestycje”, jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, a także biogaz, biopaliwa, elektromobilność i „zielony wodór”. Zgodnie z tymi założeniami, do końca dekady Grupa Orlen miałaby osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.
tichyseinblick.de/meinungen/landesuntersuchungsamt-rheinland-pfalz-wildschweinleber-stark-belastet?amp=1
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.