Offshore

Podczas dorocznych Dożynek Rybnych – Święta Ustki na Promenadzie Nadmorskiej powstanie specjalne stanowisko edukacyjno-informacyjne PGE Baltica z atrakcjami dla dzieci. Eksperci spółki opowiadać będą m.in. o budowanej w Ustce bazie operacyjno-serwisowej dla morskich wiatraków i o morskiej energetyce wiatrowej. Spółka jest partnerem głównym usteckich wydarzeń. Sponsoruje także prestiżowe regaty żeglarskie PGE Baltica Charlotta Days Ustka 2024.

Coroczne Święto Ustki obfituje w wiele atrakcji. Podczas Dożynek Rybnych odbędą się m.in. jarmark dożynkowy, koncerty, fiszparada, gra miejska i wiele zajęć dla dzieci. Na stanowisku PGE Baltica, które otwarte będzie od 15 do 17 sierpnia na Promenadzie Nadmorskiej naprzeciw sceny koncertowej, można będzie nie tylko uzyskać fachową informację o inwestycji w Ustce i o morskich farmach wiatrowych. Dzieci i dorośli będą mogli skorzystać z przygotowanych animacji.

Organizatorzy zaplanowali warsztaty składania wiatraków 3D i warsztaty edukacyjne poświęcone podwodnemu bałtyckiemu światu. Wszystkich zaproszą do tworzenia pocztówek z wakacji malowanych piaskiem. Każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę w quizie z nagrodami na temat morskiej energetyki wiatrowej.

W Ustce zbudujemy bazę serwisową do obsługi naszych przyszłych farm wiatrowych na Bałtyku. Równolegle do technicznych przygotowań do budowy cały czas angażujemy się w różne działania wokół usteckiego portu, współpracując z władzami miasta, tutejszymi instytucjami, szkołami i organizacjami społecznymi. Nasza kolejna już obecność podczas Święta Ustki i wsparcie tego wydarzenia jest jednym z przykładów takiego zaangażowania. Poprzez naszą inwestycję i towarzyszące jej inicjatywy jako PGE Baltica chcemy być dla mieszkańców i turystów dobrym sąsiadem – powiedział Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.

PGE Baltica jest także sponsorem odbywających się w sierpniu w Ustce regat żeglarskich. W tym roku firma jeszcze intensywniej włączyła się we wsparcie wydarzenia, stając się jego sponsorem tytularnym, a całe wydarzenie zyskało nową nazwę - PGE Baltica Charlotta Days Ustka 2024.

W tym roku regaty zostały rozłożone aż na trzy tygodnie sierpnia. Od 9 do 11 sierpnia rozgrywane były zawody w klasie Europa, a także wyścigi w klasach Open Skiff i Topcat.

W dniach 15-18 sierpnia odbędzie się rywalizacja o Puchar Polski w klasie 505 i Hobie Cat. W tym terminie zaplanowano także zawody w radiojachtingu – regaty jachtów sterowanych radiem. 23 sierpnia odbędzie się Błękitna Wstęga Ustki - długodystansowy wyścig otwarty dla wszystkich jednostek żaglowych. PGE Baltica Charlotta Days Ustka 2024 zakończą zaplanowane na 24 i 25 sierpnia regaty w klasach Omega Standard, Omega Sport, Latający Holender i Preste 18.

PGE Baltica buduje w Ustce bazę operacyjno-serwisową (O&M), która obsługiwać będzie morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Nowe obiekty portowe powstają przy kanale portowym na lewym brzegu Słupi na terenie dawnej przetwórni ryb.

Na bazę serwisową, która zajmie łącznie ok. 2,3 ha, składać się będzie magazyn części zamiennych, budynek administracyjny, plac manewrowy, powierzchnie zielone i ok. 260 metrów nabrzeża, przy którym cumować będą statki do transportu serwisantów w morze (tzw. jednostki CTV - crew transfer vessel).

O lokalizacji bazy O&M w Ustce zdecydowała odległość od projektowanych farm wiatrowych oraz optymalne warunki nawigacyjne umożliwiające dotarcie z portu na obszar farmy wiatrowej w możliwie najkrótszym czasie. Planowany termin zakończenia budowy usteckiej bazy PGE Baltica to IV kw. 2026 roku.

Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Następnie po 2030 roku do portfolio Grupy dołączy Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW.

Dzięki pozyskaniu nowych obszarów do zagospodarowania na Bałtyku Grupa PGE będzie mogła do 2040 wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Łącznie z aktualnie realizowanymi projektami pozwoli to jej na osiągnięcie ponad 7 GW mocy wytwórczych zainstalowanych w technologii offshore.

Rel, Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1422 4.2258
EUR 4.2285 4.3139
CHF 4.512 4.6032
GBP 5.0331 5.1347

Newsletter