PGE podpisała umowę z konsorcjum firm: Geofizyka Toruń, Geoprojekt Szczecin i Projmors na badania geologiczne przewiertu ląd-morze na potrzeby budowy morskiej famy wiatrowej Baltica 1 - poinformowała w czwartek spółka.
Jak zaznaczyła energetyczna spółka, rozpoznanie geologiczne obszaru jest niezbędnym elementem procesu inwestycyjnego związanego z budową morskich farm wiatrowych. Prowadzone badania geotechniczne oraz geofizyczne mają na celu dokładne zbadanie gruntu pod przyszłą inwestycję. W wyniku badań powstanie dokumentacja, która jest niezbędna do wykonania modelu gruntu koniecznego do prawidłowego zaprojektowania przejścia kablowego ląd-morze dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 - poinformowała PGE.
Zgodnie z informacją spółki zakres prac obejmuje wykonanie badań geologicznych, w tym geotechnicznych i geofizycznych, w tym sondowania CPTU, badania piezometryczne, magnetometryczne, sejsmiczną tomografię refrakcyjną, tomografię elektrooporową oraz badania georadarem GPR. Jeśli chodzi o badania na morzu to planowane jest min. wykonanie sondowania CPTU, sejsmika refleksyjna, badania batymetryczne oraz badania profilomierzem osadów. Dodatkowo planowane jest wykonanie badań laboratoryjnych próbek gruntu i wody pobranych podczas wierceń. Badania rozpoczną się w II kwartale tego roku - zaznaczyła PGE.
Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim. Projektowana farma ma leżeć ok. 80 km od linii brzegu, na wysokości Łeby. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. Spółka PGE Baltica rozpoczęła w tym roku badania podłoża gruntu dla części lądowej inwestycji i podpisała umowę na wykonanie wstępnych badań geotechnicznych dna morskiego. Projekt MFW Baltica 1 zostanie uruchomiony po 2030 r. - przypomniała PGE.
Kolejne dwa projekty PGE to farmy Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy 2,5 GW, które Grupa PGE buduje wspólnie z duńskim Orstedem. Zakończenie budowy Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW planowane jest do końca 2027 r, natomiast Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 r.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce; dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientom. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji.