Offshore

W Szczecinie, do którego z Warszawy udał się duński król Fryderyk X w ramach swojej pierwszej, oficjalnej wizyty zagranicznej, monarcha mógł poczuć się jak w domu. Pomorze Zachodnie nazywane jest „Małą Danią”, z racji skali i wysokiego poziomu innowacyjności skandynawskich inwestycji w tym regionie. Wizyta stanowiła okazję do inauguracji kolejnych, przełomowych projektów jak budowa nowej fabryki, produkującej komponenty dla energetyki wiatrowej przez duńską firmę Vestas.

Duńskie firmy są niekwestionowanym liderem zagranicznych inwestycji w województwie zachodniopomorskim - w samym Szczecinie działa ok. 100 przedsiębiorstw ze skandynawskim kapitałem. Region łączy z Danią około stukilometrowa morska granica, jednak rola Bałtyku we wzajemnych relacjach jest więcej niż symboliczna, a to za sprawą przyspieszającej transformacji energetycznej i konieczności uniezależnienia się od paliw kopalnianych importowanych z Rosji.

"Morze Bałtyckie łączy oba nasze kraje w wielu obszarach, przede wszystkim związanych z walką ze zmianami klimatu i potrzebą wzmocnienia europejskiej suwerenności energetycznej w oparciu o OZE. Warto przy tej okazji przypomnieć o sukcesie wspólnego, polsko-duńskiego projektu gazociągu Baltic Pipe. Teraz czas na kolejne, ambitne projekty m.in. w obszarze morskich elektrowni wiatrowych" - powiedział król Fryderyk X podczas bankietu powitalnego w szczecińskiej filharmonii.

Król Danii w Szczecinie

Jednym z nich jest budowa nowej fabryki duńskiej firmy Vestas na Ostrowie Brdowskim, w miejscu dawnego zakładu ST3 Offshore. W zakładzie od 2025 roku produkowane będą gondole turbin wiatrowych, a dzięki tej inwestycji utworzonych zostanie 700 nowych miejsc pracy. Król Danii wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod przyszłym obiektem.

"To bardzo dobry dzień nie tylko dla naszej marki, ale też dla Polski i całej Europy. Udowadniamy, że ochrona planety poprzez produkcję i wykorzystanie zeroemisyjnej energii z wiatru okazuje się bardziej opłacalna od jej niszczenia. Polska w tej dziedzinie już dziś pełni funkcję hubu dla całego regionu, ale posiada wystarczające zasoby i potencjał, aby stać się jednym z liderów europejskich w obszarze zielonej energetyki" - podkreślał Henrik Andersen, prezes zarządu Vestas.

W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele polskiego rządu, podkreślający znaczenie duńskich inwestycji dla rozwoju gospodarczego naszego Wybrzeża i całego kraju.

"Cieszę się, że Dania - kraj, który ma wielkie doświadczenie w morskiej energetyce wiatrowej, dostrzega i docenia potencjał we współpracy z Polską w tym obszarze" - powiedział Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dodał, że nowa fabryka jest nie tylko częścią energetycznej polityki Polski, ale też owocem zaangażowania miasta i całego regionu Pomorza Zachodniego.

"To, czego jesteśmy dziś świadkami, jest ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości. To również istotny wkład do europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i procesu reindustrializacji naszego kontynentu" - mówił Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Następnie Fryderyk X wziął udział w konferencji "Wind, Waves and Wires", poświęconej wykorzystaniu potencjału energetycznego Bałtyku, podczas której podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy portami w Szczecinie i Świnoujściu oraz Esbjerg. Jego sygnatariuszami byli: Jul Pedersen, dyrektor generalny Port Esbjerg oraz dr hab. Stanisław Iwan, p.o. prezesa zarządu Zespołu Portów Morskich Szczecin-Świnoujście.

"Na mocy podpisanego porozumienia porty Szczecin-Świnoujście dołączyły właśnie do Offshore Wind Port Alliance - prestiżowej organizacji zrzeszającej największe europejskie morskie porty energetyki wiatrowej. Obecnie największym wyzwaniem jest dla nas kwestia przepustowości istniejącej infrastruktury portowej, dlatego wzmacniamy naszą współpracę na poziomie operacyjnym i praktycznym, abyśmy mogli przyspieszyć ekologiczną transformację dzięki morskiej energetyce wiatrowej" - powiedział Jul Pedersen.

Wizyta duńskiego króla w Polsce miała przede wszystkim charakter gospodarczo-biznesowy. Fryderykowi X towarzyszyła liczna delegacja rządowa i przedstawiciele blisko 40 duńskich firm. Monarcha promuje przyjazne środowisku duńskie rozwiązania energetyczne i rolnicze. W trakcie wizyty Fryderyk X spotkał się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz Marszałkami Sejmu i Senatu. W Warszawie otworzył Forum Biznesu, a w jego obecności zawarto szereg polsko-duńskich porozumień, dotyczących efektywności energetycznej, neutralności klimatycznej czy rozwoju odnawialnych źródeł energii, takich jak biogaz.

rel (PAP MediaRoom)

Fot.: PAP MediaRoom; mapa: Wikimedia Commons 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter