Offshore

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore wind. Ukończenie najnowszej inwestycji  rampy ro-ro to kolejny krok do rozwoju firmy i współpracy z kluczowymi graczami na rynku turbin wiatrowych. Razem z firmami tj. Vestas czy Orlen tworzą silny hub w zachodniopomorskim dla morskich farm wiatrowych.

W dniu 29 września na terenie terminalu Euro Terminal - Świnoujskiego hubu portowego odbyło się uroczyste ukończenie najnowszej inwestycji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele firm Vestas, LM Wind, SGRE, MAG, PGE Baltica i inni czołowi gracze rynku turbin wiatrowych, który mogli zapoznać się kompleksowo z infrastrukturą, planami i strategią rozwoju spółki.

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Będąc częścią silnie rozwijającego się w województwie zachodniopomorskim klastra offshore przyczynia się do efektu synergii ulokowania w jednym rejonie inwestycji podmiotów takich jak Vestas i Orlen. Wraz z sąsiadami tworzy dodatkowe miejsca pracy, zasila budżet państwa i przyczynia się do wzrostu atrakcyjności regionu w Europie.

Euro Terminal o powierzchni 53 ha to nowoczesne i rozbudowane centrum infrastruktury portowej. Terminal posiada dwa baseny portowe z sześcioma nabrzeżami, trzy chłodnie składowe o łącznej powierzchni składowej 14 000 m², powierzchnię magazynową krytą o powierzchni 27 000 m². Terminal posiada 8736 m bocznicy kolejowej, idealnej do obsługi pociągów towarowych, co zapewnia możliwość szybszej i dogodniejszej obsługi ładunków przewożonych wagonami i przeznaczonych do składowania w magazynie. Dodatkowo Euro Terminal dysponuje specjalistycznym sprzętem przeładunkowym do obsługi różnego rodzaju ładunków.

Prezes zarządu Eivind Eidesvik (Caiano, Wilson, Qubus) oraz prezes spółki - Katarzyna Buława w ramach mowy powitalnej przywołali historię rozwoju prywatnego portu oraz zarysowali plany i wizję kontynuacji rozwoju w zakresie obsługi branży odnawialnych źródeł energii. Prezes zarządu odwołał się do istotnej kwestii - roli Państwa jako partnera gwarantującego stabilne fundamenty rozwoju biznesu.

Rozbudowana infrastruktura portowa wraz z doskonałą lokalizacją Świnoujścia oraz wieloletnim doświadczeniem daje ogromne możliwości dla Pomorza Zachodniego w zakresie sektora offshore. Ten region ma predyspozycje, by zyskać najwięcej na dynamicznym rozwoju branży offshore w Polsce. Nowe miejsca pracy, wzrost usługodawców i współprace międzynarodowe. Pomorze Zachodnie posiada wszelkie warunki do szybkiego wzrostu gospodarczego, w tym zwiększania swojej roli w gospodarce kraju - wskazuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Wśród gości, którzy uczestniczyli w piątkowym wydarzeniu byli przedstawiciele firm offshore i onshore wind: z ramienia Vestas - Jagna Kubańska - Łyczakowska, EDF - Alicja Chilińska - Zawadzka, PGE Baltica - Arkadiusz Sekściński, LM Wind Power Blades - Maciej Grzybowski, SGRE - Hubert Ulita, TFKable - Mariusz Sarkissian, MAG - Michał Śmigielski, DSV - Grzegorz Samoć, przedstawiciele Norweskiego biznesu - m. in. właściciele i przedstawiciele firm Austevoll Seafood ASA, Hydro Aluminium, Hatteland Group, Finnlines - Rafał Kwapisz oraz Honorowy Konsul Norwegii - Piotr Kotfis.

rel (Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter