Offshore

Podczas konferencji podsumowującej zakończenie udzielania koncesji na budowę farm wiatrowych 2 października br. w Warszawie, Marek Gróbarczyk, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. gospodarki morskiej i inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej podsumował proces koncesyjny na budowę morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej.

Dzisiaj mogę zakomunikować, że przygotowaliśmy grunt pod dynamiczny rozwój rynku offshore w Polsce. Rozdysponowanie koncesji zostało poprzedzone wieloma działaniami legislacyjnymi, co pozwoliło nam uzyskać pełen tytuł do realizacji kolejnych zadań i te zadania właśnie dzisiaj rozpoczynamy – mówił wiceminister Marek Gróbarczyk.

Z kolei Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej podkreśliła, że zakończenie wydawania pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych jest odpowiedzią na potrzeby rozwoju branży offshore i budowania niezależności energetycznej Polski.

Rozpoczęła się budowa suwerenności energetycznej Polski poprzez miks komplementarnego offshoru i energetyki jądrowej – mówiła minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, przypominając, że zaczęto także intensywne działania związane z budową pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.

Z kolei Paweł Śliwa, wiceprezes Zarządu PGE SA ds. Innowacji podkreślił, że "pociąg offshore" zaczął w Polsce pędzić.

Dotąd polski Bałtyk nie został właściwie wykorzystany pod względem energetycznym. Chcemy rozwijać farmy wiatrowe na Bałtyku w określonej synergii, dlatego dzisiaj budujemy strategię rozwoju tych obszarów, aby można było zintegrować wszystkie działania, a tym samym zmniejszyć koszty inwestycji – mówił Paweł Śliwa.

Jak podkreślił wiceprezes PGE Baltica, widać duże zainteresowanie polskich przedsiębiorstw zainteresowanych rozwojem polskiego offshoru, dzięki czemu local contect będzie również widoczny w niedalekiej przyszłości.

W jednej z trzech debat tematycznych, pod hasłem: „Rozwój offshore motorem rozwoju technologicznego Polski” wzięli również udział przedstawiciele władz uczelnianych z Gdańska, Gdyni i Szczecina. Uczestnikami byli: dr hab. inż. Marek Dzida, pełnomocnik rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Adam Weintrit – Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. Krzysztof Pietrusiewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz prof. Wojciech Ślączka – Rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Tematem poruszanym przez środowisko akademickie była m.in. edukacja przyszłych pracowników branży offshore. Jak podkreślali prelegenci, aby moc mówić o skoku technologicznym w tym obszarze potrzebne są uczelnie, na których stoi obowiązek wykształcenia kadr.

Jesteśmy niezbędni, by zapewnić kadrowy local content. Jako uczelnia już pięć lat temu zrobiliśmy tzw. research, aby sprawdzić, co w naszej ocenie będzie najbardziej potrzebne w zakresie edukacji kadr. Sprawdziliśmy także, jak radzą sobie z tym tematem w Europie. Wyszczególniliśmy wówczas dwa obszary. Na etapie inwestycji były to potrzeby hydrograficzne oraz serwis i eksploatacja. W pierwszym przypadku stwierdziliśmy, że uczelnie są bardzo dobrze wyposażone w kadrę i sprzęt. Skupiliśmy się więc na drugim aspekcie, na tym czego wówczas nie było. W cztery lata przygotowaliśmy program nauczania w oparciu o najlepsze wzorce i rozpoczęliśmy edukację w tym obszarze. Zaczynaliśmy od 18 studentów, dzisiaj mogliśmy przyjąć ponad 70 kadetów. To pokazuje, jak społeczeństwo reaguje na nowe perspektywy edukacji i nowe rynki pracy – mówił prof. Wojciech Ślączka – Rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Prof. Adam Weintrit – Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przypomniał z kolei o inwestycji realizowanej przez gdyńską uczelnię na terenie gdańskiego portu – Centrum Offshore, inwestycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni realizowanej w bliskim sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku.

Nowa siedziba Instytutu Morskiego, będzie realizować niezbędne działania także w zakresie morskiej energetyki wiatrowej – zaznaczał rektor. Prof. Adam Weintrit wspomniał również o współpracy w zakresie kształcenia kadr pomiędzy uczelniami z województw „nadmorskich”, a szczególnie na bliskiej współpracy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Politechniki Gdańskiej.

O potrzebie kształcenia kadry mówił z kolei przedstawiciel Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Rozwój kompetencji studentów to dzisiaj duże wyzwanie dla naszych uczelni. Chciałbym jednak zwrócić uwagę również na kształcenie kadr. Nauczyciele akademiccy również muszą podnosić swoje kwalifikacje. Niezbędne są nowe urządzenia w naszych laboratoriach, aby przyszłe kadry mogły kształcić się na nowoczesnym sprzęcie, z korzyścią dla polskiego rynku offshore – mówił Krzysztof Pietrusiewicz.

Dr hab. inż. Marek Dzida, pełnomocnik rektora Politechniki Gdańskiej, zwrócił uwagę, że morska energetyka wiatrowa musi mieć wsparcie szeroko rozumianej gospodarki morskiej, mocno ze sobą zintegrowanej.

Musimy pamiętać o zapleczu dla morskiej energetyki wiatrowej, a więc o stoczniach budujących statki potrzebne do obsługi farm wiatrowych, a mamy w Polsce stocznie, które są w stanie takie jednostki zbudować. Trzeba pamiętać o portach instalacyjnych i serwisowych, o instalacjach związanych z wyprowadzaniem energii i doprowadzeniem jej do naszego systemu elektroenergetycznego. Energia wiatrowa jest niestabilna, więc musimy mieć zaplecze w postaci magazynów energii. Tu także musimy pamiętać o ochronie infrastruktury krytycznej przed obcą ingerencją, a więc o nowoczesnej marynarce wojennej. W każdym z tych obszarów oprócz sprzętu potrzebne są także wykształcone zasoby ludzkie – mówił dr hab. inż. Marek Dzida.

Inne omawiane tematy podczas konferencji to: debata właścicieli koncesji: „Powody zaangażowania w offshore oraz teraźniejszość i przyszłość branży offshore w Polsce na tle długoterminowych wyzwań branży" oraz debata dostawców usług i kooperantów: „Szanse i wyzwania, kształt i perspektywy rynku dla offshore”.

LEW

Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0644 4.1466
EUR 4.2243 4.3097
CHF 4.5435 4.6353
GBP 5.1 5.203

Newsletter