Offshore

PGE Baltica ma za sobą pierwszy pełny rok pomiarów wiatru na obszarze projektu Baltica 1. Tym samym pomyślnie zrealizowała I fazę kampanii pomiarowej, której celem było uchwycenie pełnej sezonowości w rejestrowanych danych pomiarowych. Jak wskazują analitycy, spójność pomiaru była niezaburzona, a wymagany próg dostępności danych został spełniony.

Wyniki tych pomiarów, a przede wszystkim dokładne dane dotyczące prędkości i kierunku wiatru z pełnego roku pozwolą na przeprowadzenie wstępnej analizy zasobów wiatru oraz produktywności planowanej farmy wiatrowej Baltica 1. Pozostałe dane meteorologiczno-oceanograficzne posłużą natomiast do kontynuacji prac na etapie szczegółowego projektowania poszczególnych elementów farmy.

Jednocześnie PGE Baltica będzie kontynuować pomiary na obszarze Baltica 1 przez kolejny rok. Pomiary z jednego roku to niezbędne minimum, ale kolejny rok da jeszcze pełniejszy obraz warunków na morzu.

Do badań wykorzystywane jest specjalne urządzenie pomiarowe działające w technologii pływającego LiDAR-u zlokalizowane ok. 85 km od brzegu. Wykorzystuje ona światło promienia laserowego, które odbija się od zawiesin w powietrzu i wraca do urządzenia. Poprzez analizę odbitego sygnału urządzenie szacuje prędkość przesuwających się nad nim mas powietrza. Stosowany sprzęt pozwala na wykonanie badań wiatru na wysokości do około 200 metrów nad poziomem morza. Dodatkowe czujniki zamontowane na boi pozwalają także na zmierzenie ruchów fal i prądów morskich.

Oddanie do użytku projektu Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW planowane jest po 2030 roku.

rel (Grupa PGE)

0 Energetyka wiatrowa
to kosztowne nieporozumienie w imię ekoideologii
02 sierpień 2023 : 08:09 JMK | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter