Dane na temat badań oceanicznych przeprowadzonych na polskiej koncesji na środkowym Atlantyku będą zaprezentowane w raporcie, który będzie opublikowany w pierwszym kwartale 2023 r. - poinformował w czwartek resort klimatu i środowiska.
Ministerstwo poinformowało na swojej stronie internetowej, że 19 października przeprowadzony został audyt przez przedstawiciela Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego po zakończeniu pierwszego rejsu naukowo-badawczego na ryfcie środkowoatlantyckim, realizującego kontrakt zawarty między tą Agendą ONZ a MKIŚ. Rejs odbył się na przełomie sierpnia i września 2022 r. - dodano.
Czytaj także:
Polska wynajęła statek do badań złóż polimetalicznych siarczków masywnych na dnie Atlantyku
Audyt przeprowadził szef Compliance Assurance Management Unit (CAMRU) Oystein Bruncell Larsen.
"Bardzo się cieszymy, że ostatecznie, pomimo wielu obiektywnych przeszkód, pomimo pandemii COVID-19 i jej ogólnych negatywnych konsekwencji dla światowej gospodarki, Polska zdołała przeprowadzić w tym roku pierwszy rejs naukowo-badawczy w obszarze objętym naszą koncesją" - wskazał cytowany przez resort, wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.
Ministerstwo przekazało, że audytor Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego bardzo wysoko ocenił jakość przeprowadzonych badań w obszarze koncesyjnym RP oraz zaangażowanie pracowników w realizację kontraktu. Wskazał, że są to jedne z lepszych danych zebranych dotychczas w porównaniu z innymi krajami. Zostały one zebrane przez firmę Ocean Floor Geophysics (OFG).
"Dane uzyskane w ramach przeprowadzonych badań oceanicznych będą przetwarzane i analizowane wieloaspektowo przez najbliższe miesiące, aby zaprezentować je w końcowym raporcie w I kwartale 2023 r." - podsumowano.
Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów PRoGeO, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego kraju przewiduje, że w latach 2017-2033 na poszukiwania geologiczne na dnie oceanów przeznaczone zostanie ponad 530 mln zł.
Polska koncesja poszukiwawczo-rozpoznawcza na środkowym Atlantyku nie jest duża – liczy 10 tys. km kw. Złoża znajdują się na głębokości od ok. 1400 do ok. 2800 m. Koncesją będziemy dysponować przez 15 lat z możliwością przedłużania jej co 5 lat.
Nasz kraj poprzez udział we Wspólnej Organizacji Introceanmetal, bierze również udział w podwodnej eksploracji działki na Pacyfiku. Leży ona w strefie Clarion Clipperton, 3 tys. km na zachód od Meksyku. Działka ma ok. 75 tys. km kw. i jesteśmy jej współwłaścicielem od 1987 r.; są tam konkrecje polimetaliczne z kluczowymi pierwiastkami, takimi jak mangan, wanad, molibden, nikiel, miedź. (PAP)
Michał Boroń
Fot.: Armator