Offshore

Polskę czeka energetyczna rewolucja, która jednak nie będzie miała szans powodzenia bez odpowiednio przygotowanych kadr inżynierskich oraz badań naukowych na światowym poziomie.

Pierwsze wiatraki w polskiej części Bałtyku mają stanąć w 2024 r., a do 2030 r. udział odnawialnych źródeł energii w polskiej elektroenergetyce ma wynieść co najmniej 32 proc., czyli co najmniej dwukrotnie więcej, niż obecnie. Pierwsza faza to uruchomienie farm wiatrowych o łącznej mocy 5,9 GW. Co więcej, według założeń Europejskiego Zielonego Ładu, celem Unii Europejskiej w zakresie klimatu jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., a unijna strategia na rzecz energii z morskich źródeł odnawialnych zakłada sześciokrotne zwiększenie mocy morskiej energii wiatrowej.

Politechnika Gdańska - jako jedyna uczelnia w Polsce, nieprzerwanie od 118 lat - kształci inżynierów na potrzeby szeroko rozumianego okrętownictwa i branży morskiej. Absolwenci PG są cenionymi specjalistami i bardzo często stanowią o jej sile, aktywnie wspierając rozwój czołowych firm projektowo-konstrukcyjnych oraz stoczni (zarówno produkcyjnych, jak też remontowych). Są ekspertami z zakresu zarówno projektowania i konstrukcji współczesnych statków oraz ich wyposażenia i systemów obsługi, jak również ich późniejszej eksploatacji na morzach i oceanach całego świata. Uczelnia szeroko pojętą branżę morską wspiera również na innych obszarach. Jednym z priorytetów jest dla nas dzisiaj inwestycja w aktywny rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Kształcenie na najwyższym poziomie specjalistów branży morskiej to jeden z głównych priorytetów Politechniki Gdańskiej, uczelni z największymi w Polsce tradycjami w tym zakresie, sięgających 1904 roku – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Prace, które uczelnia podjęła w ostatnich kilkunastu miesiącach, mają na celu przede wszystkim ukierunkowanie głównego nurtu działań na nowoczesne kształcenie inżynierów na rzecz gospodarki morskiej, jak również na prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie.

Pierwsza taka specjalność w Polsce

Jednym z działań Politechniki Gdańskiej było utworzenie przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa nowej specjalności na kierunku oceanotechnika (studia II stopnia). Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych - to pierwsza taka specjalność w Polsce, która przygotuje absolwentów do prac projektowych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

Absolwent tej specjalności wzbogaci swoją wiedzę ogólnotechniczną oraz zdobędzie umiejętności niezbędne w projektowaniu, budowie oraz eksploatacji morskich i przybrzeżnych obiektów energetycznych. Plan studiów obejmuje zagadnienia dotyczące m.in. analizy zasobów wiatru, inżynierii materiałowej, aerodynamiki i aeroelastyczności turbin wiatrowych, wytrzymałości konstrukcji, projektowania farmy wiatrowej oraz podstawowe aspekty integracji farm wiatrowych z systemem energetycznym, technik pomiarowych w energetyce morskiej, zaawansowane metody numeryczne.

Specjalność jest prowadzona przy współpracy pracowników naukowych i specjalistów energetyki wiatrowej z Politechniki Gdańskiej, Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (Danish Technical University – DTU), Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (IMP-PAN), a także PGE Baltica (główny partner specjalności). To efekt porozumienia podpisanego w maju 2021 r., które dotyczy współpracy zarówno w zakresie badań naukowych, jak też kształcenia w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Krok w przyszłość

Politechnika Gdańska z powodzeniem prowadzi też podyplomowe studia Morska Energetyka Wiatrowa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Obecnie trwa już piąta edycja studiów, a ich uczestnicy pracują w dynamicznie rozwijającym się obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Podczas dwóch semestrów słuchacze zdobywają i pogłębiają wiedzę o najprężniej rozwijającej się technologii dotyczącej pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Poznają funkcjonowanie rynku i wszystkie aspekty projektów morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego. W sumie na WIMiO już około 170 absolwentów ukończyło studia podyplomowe na tym kierunku.

Szeroki zakres działań Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej

Na Politechnice Gdańskiej funkcjonuje również Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jednostka skupia wybitnych specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z morską energetyką wiatrową i dysponuje wysoce wyspecjalizowaną bazą laboratoryjną, która umożliwia przeprowadzenie szczegółowej identyfikacji wielu problemów technicznych, a także organizacyjnych w zakresie budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych.

Zespół naukowców skupionych wokół centrum ma także doświadczenia i osiągnięcia dydaktyczne w szkoleniu specjalistycznym oraz menedżerskim kadry inżynierskiej i kierowniczej szeroko rozumianego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Centrum oferuje wsparcie naukowe w zakresie projektowania, inżynierii wytwarzania, eksploatacji morskich farm wiatrowych, prowadzi badania, doradza jak rozwiązać problemy techniczne, szkoli kadrę kierowniczą i inżynierską.

Wszystkie nasze działania przyczyniają się do znaczącej poprawy warunków i efektów kształcenia akademickiego w zakresie okrętownictwa, energetyki i szeroko pojętej branży morskiej – podsumowuje prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Zyskuje na tym nie tylko uczelnia, jej studenci, naukowcy i nauczyciele akademiccy, ale przede wszystkim polska gospodarka morska, której jak najlepsza kondycja jest jednym z najważniejszych priorytetów działalności Politechniki Gdańskiej. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0624 4.1444
EUR 4.2785 4.3649
CHF 4.5688 4.6612
GBP 5.1331 5.2369

Newsletter