Offshore

Norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV przyznało firmie Odfjell Oceanwind certyfikat Approval in Principle (AiP) dla nowej konstrukcji pływającego fundamentu turbiny wiatrowej - Deepsea Semi™ - opracowanego dla morskich farm wiatrowych, a także do tymczasowego zasilania w energię instalacji naftowych i gazowych w trudnych warunkach na morzu.

Fundament Deepsea Semi™ jest przeznaczony dla turbin wiatrowych o mocy do 15 MW. Został opracowany z myślą o nisko-kosztowej, przemysłowej produkcji seryjnej. Projekt bazowy uwzględnia wszystkie obszary pływających elektrowni wiatrowych, planowanych obecnie w rejonie północnego Atlantyku, w tym Scotwind i Utsira Nord, obejmując zakres głębokości od 60 do 1300 metrów.

Rozwiązanie to jest zoptymalizowane pod kątem morskich turbin wiatrowych SG 11.0-200DD i SG 14.0-222DD firmy Siemens Gamesa i na tej podstawie przechodzi proces klasyfikacji i certyfikacji przez DNV. Zatwierdzenie co do zasady (AiP) jest częścią trwającego procesu nadania klasy, w którym uczestniczą Odfjell Oceanwind, Siemens Gamesa i DNV.

- Certyfikat AiP to dla nas ważny kamień milowy – wyjaśnia Per Lund, dyrektor generalny Odfjell Oceanwind. - Opierając się na wieloletnich relacjach z DNV, zdecydowaliśmy się na bliską współpracę w celu uzyskania zatwierdzenia klasy i certyfikacji naszej floty mobilnych morskich jednostek dla farm wiatrowych. Sposób myślenia o żegludze, który dzielimy z DNV okazał się dla nas bardzo cenny przy tworzeniu produktu i usługi dla pływającej energetyki wiatrowej, która obecnie jest skalowalna w o wiele większym stopniu, niż obserwowaliśmy dotąd w branży.

- Ostatnio z wielu raportów jasno wynika potrzeba stawienia czoła kryzysowi klimatycznemu. W związku z tym musimy badać rozwiązania, maksymalizujące wkład zrównoważonej, bezemisyjnej produkcji energii w transformację energetyczną - tłumaczy Erik Henriksen, dyrektor Rozwoju Biznesu - Klasyfikacji Offshore w DNV.

- Nowatorskie rozwiązania muszą bazować na solidnych standardach technicznych, aby zbudować zaufanie, które jest niezbędne dla ich powodzenia na rynku. Certyfikat AiP wydany przez DNV jest świadectwem, że dane rozwiązanie ma podstawy, aby rozwijać się w oparciu o rygorystyczne, najnowocześniejsze normy. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z firmami Odfjell i Siemens Gamesa w ramach trwającego procesu klasyfikacji i certyfikacji – dodaje Henriksen.

Zastrzeżone, prawnie chronione rozwiązanie Deepsea Semi™ opracował wewnętrzny zespół projektowy firmy Odfjell Oceanwind z myślą o wykorzystaniu we flocie mobilnych morskich jednostek wiatrowych (Mobile Offshore Wind Units - MOWU). Norweska firma planuje zamówić pierwszą partię jednostek MOWU w 2022 roku, a ich uruchomienie planowane jest na rok 2024. Będą eksploatowane w ramach jednej floty pod zarządem firmy Odfjell Oceanwind.

Odfjell Oceanwind zamierza zbudować pierwsze jednostki MOWU do elektryfikacji morskich instalacji naftowych i gazowych, które przyczynią się do znacznej dekarbonizacji branży, uzupełniając dostawy energii z sieci lądowej. Konstrukcja Deepsea Semi™ pozwala również na zastosowanie zintegrowanego modułu WindGrid™, wykorzystującego technologie hybrydowe i magazynowanie energii do ciągłego zasilania instalacji niepodłączonych do większej sieci energetycznej.

Moduł WindGrid™ został zaprojektowany i zoptymalizowany przez firmę Siemens Energy bazując na jej doświadczeniu w przemyśle naftowym i gazowym oraz w sieciach elektroenergetycznych, aby umożliwić zastosowanie systemów magazynowania energii, w tym akumulatorów BlueVault™ i konwerterów BlueDrive™. DNV już wcześniej zweryfikowało, że jednostki MOWU wyposażone w WindGrid™ mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji nawet o 60-70 proc. w porównaniu z energią wytwarzaną wyłącznie za pomocą zespołów prądotwórczych wykorzystujących turbiny gazowe lub zasilanych paliwem diesel.

Zatwierdzenie co do zasady (AiP), to niezależna ocena koncepcji w uzgodnionych ramach, potwierdzająca, że projekt jest wykonalny i że nie istnieją żadne istotne przeszkody, które uniemożliwiałyby jego realizację.

GL, rel (DNV, Odfjell Oceanwind)

Poniżej: Mobilne morskie jednostki wiatrowe (MOWU) opracowane przez firmy Odfjell Oceanwind, Siemens Gamesa i Siemens Energy. Ilustr.: Odfjell Oceanwind

Mobilne morskie jednostki wiatrowe (MOWU) opracowane przez firmy Odfjell Oceanwind, Siemens Gamesa i Siemens Energy. Ilustr.: Odfjell Oceanwind
Mobilne morskie jednostki wiatrowe (MOWU) opracowane przez firmy Odfjell Oceanwind, Siemens Gamesa i Siemens Energy. Ilustr.: Odfjell Oceanwind

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0181 4.0993
EUR 4.2211 4.3063
CHF 4.4877 4.5783
GBP 5.1001 5.2031

Newsletter