W dniu 4 października 2018 w Gdyni w siedzibie Energomontaż-Północ Gdynia SA (EPG) spółka podpisała kontrakt z Norweskim konsorcjum ASK JV AS (w skład którego wchodzą firmy Kvaerner i Aker Solutions) dotyczący fabrykacji elementów modułu riser platform (platforma przyłączeń do odwiertów) w ramach projektu Johan Sverdrup.
Jest to kontynuacja wieloletniej owocnej współpracy naszych firm oraz kolejny zakres realizowany przez EPG w ramach powyższego projektu .
Znajdujące się ok. 140 km na na norweskim szelfie kontynentalnym, zachód od Stavanger, na wysokości Utsira, pole wydobywcze Johan Sverdrup ma 200 km² powierzchni i jest jednym z pięciu największych pól naftowych na norweskim szelfie kontynentalnym (NCS). Wraz z osiągnięciem pełnej zdolności wydobywczej produkcja ropy naftowej w ramach tego pola szacowana jest na 550-650 tys. baryłek dziennie, czyli na ok. 40 procent łącznego wydobycia ropy na NCS.
W pierwszej fazie zagospodarowania pola Johan Sverdrup zaplanowano budowę i instalację czterech stałych (posadowionych) platform o płaszczowo-kratownicowej konstrukcji podstaw (jacket). Chodzi o platformy: mieszkalną, wiertniczą, procesową (przeróbczą) i przyłączeniową (riser platform). Platformy będą połączone pomostami. Dystans spaceru z jednego na drugi koniec kompleksu czterech platform wyniesie ok. 1,5 km.
Koszty całej inwestycji (infrastruktury pola Johan Sverdrup w I fazie), to ok. 170-220 miliardów koron norweskich (wg danych z roku 2015), a wydobywalne zasoby pola (ropa i gaz) szacowane są na 1,7 do nawet 3,0 miliardów ekwiwalentów baryłki ropy. Pole ma być eksploatowane przez 40-50 lat i przez pewien okres aktywności może mieć nawet 40-procentowy udział w całym norweskim wydobyciu węglowodorów. Pełna wydajność jest szacowana na 550 tys. - 650 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie, co będzie stanowić 40 proc. całkowitego wydobycia ropy na NCS.
Platformy będą w całości zasilane z lądu za pomocą łącza HVDC.
Wydobycie ropy naftowej na polu Johan Sverdrup powinno rozpocząć się w drugiej połowie 2019 roku.
rel (EPG), PBS