Tomasz Ogrodowczyk to kapitan żeglugi wielkiej, z ponad 18-letnim doświadczeniem w pracy na morzu, z czego ostatnich 11 lat spędził wyłącznie w sektorze offshore (notując na swoim koncie ponad 11 000 godzin przy pulpitach operatora pozycjonowania dynamicznego), oraz z szerokimi kwalifikacjami i uprawnieniami do pracy na zaawansowanych, specjalistycznych jednostkach pływających typowych dla tego segmentu rynku żeglugowego i ...ciekawym, efektywnie owocującym hobby.
Absolwent Akademii Morskiej w Szczecinie dowodził ostatnio jednostkami Hai Yang Shi You 286 (HYSY 286, nr IMO 9662239) - wielozadaniowym statkiem konstrukcyjnym subsea z systemem pozycjonowania dynamicznego klasy DP3, który może wykonywać lekkie prace konstrukcyjne na bardzo dużych głębokościach (offshore construction vessel - OCV), służy jako bazowiec prac podwodnych (diving support vessel - DSV), jednostka inspekcyjno-konserwacyjno-remontowa (inspection, maintenance and repair - IMR), a nawet jako kablowiec oraz Hai Yang Shi You 287 (HYSY 287, nr IMO 9739056) - wielozadaniowym, przeznaczonym do realizowania prac na dużych głębokościach, statkiem IMR.
HYSY 286 - statek o długości ok 141 m, szerokości 29 m, wysokości bocznej 12,8 m, zanurzeniu 8,5 m, pojemności brutto 17 778 jedn. i nośności 11 228 t, wyposażony m.in. w żuraw offshore o unosie do 400 t oraz bęben - "karuzelę" na kable, mieszczący łącznie 150 osób załogi stałej oraz specjalistów klienta został przekazany do eksploatacji w 2014 roku przez stocznię Guangzhou Huangpu Shipbuilding Co Ltd. Przedstawiany jest jako zaprojektowany przez chińskie okrętowe biuro projektowe SDARI, ale widać w nim rękę projektantów norweskich, i rzeczywiście - projekt wstępny, koncepcyjny tego statku (oznaczony symbolem ST-263 OCV) pochodzi z norweskiego biura projektowo-konsultingowego Skipsteknisk AS.
Z kolei HYSY 287 ma niemal 126 m długości, 25 m szerokości, 10,80 m wysokości bocznej i 7,70 zanurzenia, charakteryzuje się tonażem pojemnościowym brutto 12 321 i nośnością 9680 t, mieści 120 osób załogi i specjalistów klienta. Dysponuje m.in. z mogącym obsługiwać operacje na głębokościach do 3000 m żurawiem offshore z wysięgnikiem łamanym (knuckle boom crane) o unosie 250 t. Jednostka została zaprojektowana przez Skipsteknisk AS (projekt ST-259) i SDARI i zbudowana w tej samej stoczni, co HYSY 286 w 2016 roku.
Oba statki należą do chińskiego armatora COOEC Subsea Technology Co. z grupy COOEC (China Offshore Oil Engineering CO., Ltd).
Wróćmy jednak do kapitana Ogrodowczyka, który poza pasją do pracy na zaawansowanych, nowoczesnych statkach offshore, ma również zróżnicowane, ciekawe i nowoczesne hobby, jak budowa modeli zdalnie sterowanych i dronów, filmowanie i fotografowanie z powietrza oraz druk 3D i hydroprinting (hydrografika). Jak widać na załączonym poniżej przykładzie, kapitan sprawdza się też w produkcji video. Zachęcamy do obejrzenia ciekawie zmontowanego materiału filmowego autorstwa kapitana Tomasza Ogrodowczyka, pokazującego w nieco nietypowy sposób pracę chińskiego wielozadaniowego statku OCV / DSV HYSY 287 i jednostek współpracujących.
PBS
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.