ABB i Aibel ogłosiły w środę nawiązanie współpracy strategicznej mającej na celu dostawę najnowocześniejszych zintegrowanych rozwiązań w obszarze morskich elektrowni wiatrowych.
ABB skoncentruje się na swojej sprawdzonej technologii prądu stałego wysokiego napięcia (HVDC), podczas gdy Aibel przejmie pełną odpowiedzialność za projektowanie, budowę, instalację i rozruch techniczny platform morskich. Współpraca będzie opierać się na podstawowych kompetencjach obu spółek, tak aby zapewnić najlepsze rozwiązania w swojej klasie. Partnerzy będą współpracować w odniesieniu do projektowania, kwestii inżynieryjnych i optymalizacji przyłączy morskich elektrowni wiatrowych.
- Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z firmą Aibel, tak aby wykorzystać ogromne możliwości wynikające z trwającej Rewolucji Energetycznej i wynikających z niej inwestycji w infrastrukturę morskich elektrowni wiatrowych. Razem zamierzamy rozwijać naszą działalność poprzez wzajemne uzupełnianie swoich silnych stron, oferując unikalne usługi dla klientów realizujących przedsięwzięcia obejmujące morskie elektrownie wiatrowe - powiedział Ulrich Spiesshofer, prezes zarządu Grupy ABB. - Współpraca strategiczna, taka jak ta, stanowi główny filar naszej strategii Next Level i pomaga nam zwiększać wzrost, jednocześnie ograniczając ryzyko.
Włączenie energii generowanej przez morskie elektrownie wiatrowe do krajowych sieci energetycznych wymaga kompleksowych rozwiązań inżynieryjnych. Kluczową kwestią jest przekształcenie energii w formie prądu przemiennego (AC) na prąd stały (DC), dzięki czemu można zmniejszyć straty podczas przesyłu, często na długich dystansach, tak aby połączyć oddalone morskie elektrownie wiatrowe z siecią na lądzie stałym. Na lądzie prąd stały jest następnie przekształcany z powrotem na prąd przemienny, który jest dystrybuowany do użytkowników. System HVDC obejmuje zaawansowaną technologię, która zapewnia optymalną integrację dostarczanej nieregularnie energii odnawialnej i umożliwia kontrolowanie przepływów energii. Część morska systemu HVDC znajduje się na specjalnie zaprojektowanej platformie.
- Jesteśmy ogromnie zadowoleni z możliwości podpisania tej umowy w sprawie współpracy z ABB. Zarówno ABB, jak i Aibel mogą pochwalić się potwierdzonymi sukcesami w dostarczaniu najnowocześniejszych rozwiązań w swoich obszarach doświadczeń. Z powodzeniem pracowaliśmy już razem i jestem przekonany, że dzięki połączeniu naszych przewag staniemy się wiodącą siłą, z którą trzeba się liczyć - powiedział Jan Skogseth, prezes i dyrektor naczelny Aibel.
HVDC pozostaje technologią wyboru do celów przesyłu dużych ilości energii na długich dystansach, w efektywny i niezawodny sposób. Jest to idealna technologia do celów integracji oddalonych źródeł energii odnawialnej, takich jak morskie elektrownie wiatrowe, z sieciami przesyłowymi. Firma ABB rozpoczęła prace nad tą technologią ponad 60 lat temu i rozwinęła ją dalej w latach 90. poprzez wprowadzenie przekształtnika VSC (Voltage Sourced Converter) pod nazwą HVDC Light. ABB jest liderem rynkowym technologii HVDC z zainstalowaną mocą powyżej 120 000 MW, co stanowi około połowy bazy zainstalowanej globalnie. Zrealizowane przedsięwzięcia obejmują 18 z 24 rozwiązań VSC HVDC przekazanych do eksploatacji na świecie.
- Przedsięwzięcia dotyczące przesyłu energii z morskich elektrowni wiatrowych są z natury niezwykle złożone, wymagają zastosowania wiodących technologii, a ABB uzyskała istotne doświadczenie w tym obszarze. Współpraca z Aibel pomoże nam wykorzystać specjalistyczne kompetencje obu spółek i rozszerzy naszą ofertę dla klientów - powiedział Claudio Facchin, szef Globalnej Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB. -Wzmacnia ona naszą strategię Next Level, pozwalając skupić się na naszych podstawowych przewagach technologicznych, takich jak HVDC. Poza tym ta współpraca stanowi element budowy nowego modelu biznesowego w ramach poszukiwania możliwości rentownego wzrostu.
ABB jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i inteligentnych ruchomych urządzeń mechanicznych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu i transportu oraz infrastruktury na całym świecie. Od ponad czterdziestu lat ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w przemyśle. Biorąc pod uwagę ponad 70 milionów zainstalowanych przez ABB urządzeń i 70 000 systemów sterowania we wszystkich sektorach klientów, ABB ma doskonałą pozycję, aby odnosić korzyści z Rewolucji Energetycznej i Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w ponad 100 krajach świata, a jej doświadczenie bazuje na ponad 130 latach działalności.
Aibel AS zatrudnia około 5000 pracowników i prowadzi działalność w sektorze naftowo-gazowym oraz energii odnawialnej, zapewniając rozwiązania inżynieryjne, budowlane, modernizacyjne i konserwacyjne. Firma ma dwie stocznie budowlane – jedną w Haugesund, Norwegia, i drugą w Tajlandii. Stocznia w Haugesund powstała ponad 100 lat temu i należy obecnie do największych tego typu stoczni w Norwegii.
Ważna uwaga dotycząca informacji odnoszących się do przyszłości
Niniejszy komunikat zawiera informacje i oświadczenia odnoszące się do przyszłości. Te oczekiwania, szacunki i projekcje można generalnie zidentyfikować poprzez stwierdzenia zawierające takie słowa jak „oczekuje”, „wierzy”, „szacuje”, „cele”, „plany”, „potencjalnie”, „zamierza” lub podobne wyrażenia. Istnieją jednak liczne zagrożenia i niepewności, z których wiele pozostaje poza naszą kontrolą, a które mogą spowodować, że nasze rzeczywiste wyniki będą się znacząco różnić od informacji i stwierdzeń odnoszących się do przyszłości zawartych w niniejszej informacji prasowej, i które mogą mieć wpływ na naszą zdolność osiągnięcia któregokolwiek lub wszystkich celów przez nas określonych. Chociaż ABB Ltd uważa, że oczekiwania wyrażone przez spółkę w każdym takim stwierdzeniu odnoszącym się do przyszłości opierają się na racjonalnych założeniach, spółka nie może zagwarantować, że te oczekiwanie rzeczywiście się spełnią.
rel (ABB)